Zánět jícnu

Symptomy

bolest na hrudi, pocit pálení na hrudi, obtížné nebo bolestivé polykání, chrapot, pocit uvíznutého sousta, krvácení, krev ve zvratcích, černá stolice

Co je to?

Zánět jícnu (neboli ezofagitida) je stav, který vzniká nejčastěji v důsledku zpětného refluxu kyselin ze žaludku do jícnu, což se projevuje např. jako pálení žáhy, bolest za hrudní kostí, nevolnost nebo bolestivé polykání. Ezofagitida může být také způsobena infekcí (bakteriální, virovou nebo i kvasinkovou) a to zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem (např. pacienti s HIV, diabetici, pacienti s leukémií nebo po chemoterapii). Léčba závisí na příčině ezofagitidy.

Jaký je vývoj nemoci?

Mírný zánět může odeznít během jednoho až dvou dní. Pro zklidnění příznaků je vhodné podání antacid a případně léků pro zmírnění bolesti. Pokud příznaky nereagují na tuto léčbu a trvají déle, pak je pravděpodobně poškozena sliznice ve větší míře, případně se jedná o infekci. V těchto případech léčba trvá o něco déle, nejdéle několik týdnů.

Profylaxe a prevence

Pokud jste obézní, zhubněte. Zamezíte tak zvyšování nitrobřišního tlaku a následnému refluxu kyselin po jídle, který může vést ke vzniku zánětu. Také si dávejte pozor při zvedání těžkých břemen, kdy taktéž dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Nekuřte a dbejte na zdravé stravování - zejména se vyhněte pokrmům, které vedou k refluxu kyselin. Vyhýbejte se také zvýšené konzumaci alkohou a kávy.

Léčba

Léčba závisí na tom, co je příčinou vašich příznaků:

 • Pro léčbu refluxu kyselin může lékař předepsat léky snižující tvorbu kyselin (inhibitory protonové pumpy) nebo léky snižující účinek kyselin. Lékař může také navrhnout určité změny životního stylu, včetně změn stravovacích návyků, odvykání kouření, snížení konzumace alkoholu a kávy.
 • Jestliže je zánět způsoben užíváním některých léčiv, může předepsat jiný lék nebo jej podávat v jiné formě.
 • Infekce způaobující ezofagitidu mohou být léčeny antibiotiky. Spolu s antibiotiky může lékař předepsat léky proti bolesti.

Domácí léčení

Některé změny životního stylu mohou snížit riziko rozvoje ezofagitidy. Patří mezi ně:

 • Hubnutí
 • Odvykání kouření
 • Vyhýbání se alkoholu a kofeinu
 • Zapíjení léků dostatečným množstvím vody
 • Nekonzumovat citrusové plody a ostrá jídla
 • Jíst menší porce několikrát denně.
 • Poslední jídlo nejméně 2 hodiny před spaním

Pokud k rozvoji zánětu již došlo, doporučuje se podání antacid (např. jedlé sody), které mají neutralizační účinky. Vhodné je také mléko a pití bylinných čajů, např. zeměžluči, máty, řebříčku nebo jitrocele.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte lékaře pokud:

 • Máte bolest na hrudi, která se nelepší.
 • Jste dušný nebo máte horečku.
 • Bolest je tak intezivní, že vám neumožňuje ani jíst a pít.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je tu něco, čím sám způsobuji pálení žáhy?
 2. Pomůže užívání antacid nebo speciálních léků zabránit rozvoji zánětu nebo mi pomůže zánět léčit?
 3. Co mám dělat, pokud užívám léky, ale pálení žáhy přetrvává?
 4. Kdy bych měl očekávat, že příznaky vymizí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na vaše příznaky a vyšetří vás - pravděpodobně bude požadovat endoskopii a také může požádat o RTG kontrastní vyšetření. Případně může zažádat jiné testy za účelem zjištění příčiny zánětu.

Rizikové faktory

Kouření, pití alkoholu, nadměrné zvracení, hrudní chirurgické zákroky, radioterapie nebo chemoterapie, oslabení imunitního systému, užívání některých léků

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses