Erythema nodosum

Odborný název

Erythema nodosum

Symptomy

bolestivé boule na holeni, horečka, bolest v kloubech, otok

Co je to?

Erytema nodosum je zánět podkožní tkáně, který způsobuje vznik bolestivých, červených boulí na kůži, nejčastěji na holeni dolních končetin, ale boule se mohou objevit i jinde (na pažích, kotníkách, hýždích nebo stehnech). Přítomna může být také horečka, bolest kloubů nebo otok. Příčinou mohou být infekční onemocnění nebo reakce na některé léky, někdy však příčina nemusí být známa. Tento stav je poměrně nepříjemný, nicméně není nebezpečný a většinou příznaky sami od sebe vymizí.

Jaký je vývoj nemoci?

Ještě dříve než dojde k výsevu zarudlých boulí, můžete trpět bolestí kloubů a horečkou. Při vzniku boulí je neprve charakteristická bolestivost a horkost v místě vzniku, později místa tmavnou a stávají se zarudlými, postupem času buď blednou anebo se z nich stávají modřiny. Pokud jsou vaše příznaky závažné, může být nutné podání léků na zmírnění příznaků. Jestliže je příčinou erytému jiné onemocnění, může léčba spočívat ve vyřešení základního onemocnění.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se často neví, co je příčinou tohoto onemocnění. Doporučuje se řádně léčit všechna onemocnění a infekce, aby se zamezilo případnému rozvoji tohoto stavu. Nic nepokazíte, když se zaměříte na posílení imunitního systému (minimálně tak snížite riziko vzniku infekčních a jiných onemocnění) - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Léčba

Erythema nodosum obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud jsou však vaše příznaky závažné, může být nutné podat léky na léčbu otoků.

Domácí léčení

Můžete zmírnit příznaky erythema nodosum tím, že budete užívat protizánětlivé léky (např. Ibalgin, Paralen apod.).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky erythema nodosum, jako jsou zarudlé, bolestivé boule na holeni, horečka, bolest kloubů nebo otoky.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  • Může být erytema nodosum příčinou mých příznaků?
  • Jaké vyšetření potřebuji?
  • Potřebuji nějakou léčbu?
  • Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař také může nařídit biopsii,výtěr z krku nebo RTG pro vyloučení jiného onemocnění.

Rizikové faktory

infekce, těhotenství, citlivost na některé léky, leukémie, ulcerózní kolitida, sarkoidóza, revmatická horečka

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses