Erytema migrans

Odborný název

Lymeská nemoc

Symptomy

červená vyrážka velikosti alespoň 2cm v okolí zakousnutého klíštěte, bolest, zvýšená teplota, svědění, horečka, bolesti hlavy, bolesti kloubů, únava

Co je to?

Erytema migrans je označení pro zarudlý terč v okolí přisátého klíštěte a poukazuje na vysoké riziko přisátí infikovaného klíštěte a na Lymeskou borreliozu. Vyrážka je většinou okolo 4 cm velká, zarudlá, může se skládat z několika světlých a tmavých kruhů. V některých případech se vyrážka nemusí objevit, proto může být někdy velmi složité tuto nemoc diagnostikovat. Může se také objevovat horečka, bolesti hlavy, bolesti kloubů a celková únava. V některých případech se může jednat o vážné komplikace, které můžou být příčinou trvalých následků.

Jaký je vývoj nemoci?

Erytema migrans se obvykle objeví několik dní až týdnů po přisátí infikovaného klíštěte. Někteří lidé mohou mít vyrážku na více než jednom místě – vyrážka může migrovat po těle z místa na místo. Zarudlý kruh může být přítomný několik dnů až několik měsíců. Charakteristická bývá bolest, horkost a svědění. I když není nutné nijak léčit vyrážku, je nezbytně nutné léčit Lymeskou borreliozu a to co nejdříve, aby se snížilo riziko rozvoje pozdních komplikací. Léčba spočívá v podání antibiotik.

Profylaxe a prevence

Profylaxe v podobě očkování není v případě borreliozy možná (na rozdíl od klíšťové encefalitidy). Jedinou možností, jak předcházet nákaze je vyhnout se kontaktu s klíšťaty – v přírodě nosit vhodné oblečení, používat repelenty, po každé návštěvě v přírodě se osprchovat a zamezit tak přisátí případných lezoucích klíšťat. Jestliže již k přisátí klíště došlo, odstraňte jej ihned, jak je to možné. Přisátí klíštěte leckdy nezabráníte, ale můžete ovlivnit, jak se vaše tělo vypořádá s případným přenosem a nakažením borreliemi – největší úlohu hraje síla vašeho imunitního systému. Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Vyrážka většinou zmizí sama, ale je nutné léšit Lymeskou borreliozu podáním antibiotik. V některých případech může být nutné užití protizánětlivývh léků, léku proti bolesti kloubů nebo proti horečce.

Domácí léčení

Pro léčbu lymeské borreliozy je vždy nutná lékařská péče. Sami si můžete v lékárně koupit volně prodejná nesteroidní antiflogistika (ibuprofen, ketoprofen, naproxen) pro případnou bolest kloubů a bolestivé otoky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyheldejte lékaře, pokud máte tuto vyrážku nebo jakékoliv příznaky poukazující na Lymeskou borreliozu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být Lymeská borrelioza příčinou mých příznaků?
  2. Musím podstoupit nějaké testy pro potvrzení diagnózy?
  3. Pokud jsou testy na Lymeskou borreliozu pozitivní, jaký je další postup?
  4. Jaký typ léčby potřebuji?
  5. Zlepší se mé symptomy?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a udělá fyzikální vyšetření. Bude také potřebovat odběry krve.

Rizikové faktory

pobyt v přírodě

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses