Diagnózy

Epiglotitida

Odborný název

Epiglotitida

Symptomy

vysoká horečka, bolest v krku, hlasité dýchání, těžké polykání, potíže s dýcháním, slintání, zmodrání, chrapot.

Co je to?

Epiglotitida je vzácné, život ohrožující onemocnění, které postihuje epiglottis, což je malé chrupavka umístěná za zadní části jazyka a hrající roli při dýchání a polykání. Při polykání se zaklápí a znemožní tak postup sousta do průdušnice místo do jícnu. Poranění nebo infekce může vést k otoku epiglottis, což znemožní dýchání a může vést k udušení. Infekce je nečastější u dětí a nejčastějím původcem je bakterie Hemofilus influensae typu B, proti kterému se dnes již děti očkují. Dalšími původci mohou být různé viry nebo jiné bakterie. Jestliže máte jakékoliv podezření na rozvoj epiglottidy, ihned vyhledejte lékaře, může se jednat o život ohrožující stav.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji epiglottidy může dojít náhle a může vést k uzávěru dýchacích cest (v důsledku otoku) již během několika hodin. Okmažitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože rozvoj příznaků může být velmi rychlý a při podcenění situace může dojít k udušení. První věcí, kterou lékaři udělají, bude zajištění dýchacích cest a zabrání tak případné zástavě dýchání. Jedná se o intubaci (zavedení dýchací roury) buď nosem nebo ústy, v závažných případech může být nutné protětí průdušnice a zavedení dýchací roury touto cestou. Jakmile bude dýchání zajištěno, lékaře provede prohlídku a nasadí antibiotika, může také podat kortikosteroidy ke snížení otoku. K prvnímu ústupu příznaků může docházet klidně až po 24 hodinách, k úplnému uzdravení může dojít i po několika dnech.

Profylaxe a prevence

Profylakticky se dnes podává povinná očkovací látka proti Hemofilu infliensae typu B a v určitých časových odstupech se provádí přeočkování. Zejména v zimním období dbejte na posílení imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Léčba

Prvním cílem léčby je zajistit dýchací cesty a mít tak pod kontrolou dýchání. Poté jsou podána antibiotika intravenózně. Lékař také může podat koritkosteoridy ke zmírnění otoku.

Domácí léčení

Nejlepší léčbou je prevence - dbejte na pravidelné očkování. Při rozvoji tohoto onemocnění je nutná lékařská péče. Než se dostanete do rukou lékařů, doporučuje se dýchání chladného vzduchu - buď posaďte dítě před otevřený mrazák nebo jej posaďte k oknu (v případě, že je zrovna zima). Tímto zpomalíte rozvoj otoku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

V případě podezření na epiglotitidu okmažitě volejte rychlou záchrannou službu, případně ihned odvezte dítě do nejbližší nemocnice. Hlavním příznakem, podle kterého lze poznat toto onemocnění, je charakteristický "štěkavý" kašel.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je epiglotitida způsobena virem nebo bakterií?
  2. Je nutná léčba antibiotiky?
  3. Souvisí epiglotitida s alergií?
  4. Existují nějaké doporučené postupy po zotavení, které zabrání opětovnému vzniku tohoto onemocnění?
  5. Je možné, že se infekce rozvine znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se bude zajímat o příznaky, odebre anamnézu a provede fyzikální vyšetření, včetně ORL vyšetření, které spočívá v zavedení zrcadla za kořen jazyk, případně provede laryngoskopii. Lékař může také požádat o RTG vyšetření, krevní testy a výtěr z krku.

Rizikové faktory

muži, oslabený imunitní systém, zanedbání očkování

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses