Diagnózy

Epidermoidní cysta

Odborný název

Epidermální cysta

Symptomy

 • boule
 • citlivost na dotek
 • zarudnutí
 • hnis

Co je to?

Jedná se o malý útvar, který vzniká pod povrchem kůže nejčastěji z poškozeného vlasového folikulu nebo ucpáním mazové žlázy. Nejčastěji se objevují v obličeji, na krku anebo trupu. Epidermoidní cysty jsou vyplněny olejnatou nebo sýrovitě vypadající hmotou, která je tvořena bílkovinou keratinem. Tato hmota se zde hromadí, protože je ucpaný její běžný odvod a to vede ke rozvoji cysty, která se stále zvětšuje, jestliže není umožněna drenáž hromadící se hmoty. Epidermoidní cysta je útvar víceméně neškodný, nicméně její přítomnost je poměrně bolestivá, zejména dochází-li k infekci obsahu cysty.

Jaký je vývoj nemoci?

Epidermoidní cysty vznikají velmi pomalu, jejich vývoj může trvat měsíce, někdy až roky. Jestliže nejsou obtěžující, pak není nutné jakékoliv ošetření. Nicméně je zde riziko, že do obsahu cysty prostoupí infekce, což vede později k rozvoji abscesu, který musí být chirurgicky odstraněn

Profylaxe a prevence

Prevencí vzniku epidermoidní cysty je dostatečná hygiena předcházení infekci. Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

 • kortikosteroidy pro snížení otoku
 • chirurgické odstranění
 • antibiotika v případě infekce

Domácí léčení

Jestliže chce odstranit cystu doma, přiložte na povrch cysty horký obklad, který může způsobit znovuotevřený vývodu cysty. Nicméně se může jednat pouze o dočasnou léčbu a k ucpání vývodu může dojít po čase znovu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže okolí cysty zarudne, je na dotek citlivé a oteklé.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je nutné chirurgické odstranění?
 2. Může se jednat o něco jiného než o epidermoidní cystu?
 3. Jak mohu zabránit tomu, aby se cysta vytvořila znovu?
 4. Je možná jiná léčba než chirurgická?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař místo prohlédne. V případě potřeby (zejména je-li přítomna infekce) může poslat obsah na další vyšetření, které pomůže určit příčinu.

Rizikové faktory

puberta, muži, akné

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses