Endometrióza

Odborný název

Endometrióza

Symptomy

křeče a bolesti malé pánve nebo břicha, bolest při pohlavním styku, krvácení z pochvy, bolest dolní části zad, neplodnost

Co je to?

Endometrióza je stav, při kterém děložní sliznice začne růst na abnormálních místech (mimo dělohu) – např. ve vejcovodech, vajčnících, močovém měchýři, střevech nebo v jiné oblasti. Tyto okrsky tkáně prodělávají během jednoho měsíce cyklické změny, stejně tak jako výstelka dělohy – tzn. že v období menstruace dochází i z těchto abnormálně umístěných okrsků ke krvácení – což může vést ke krvácení do neobvyklých lokalit, např. do peritoneální dutiny. Po menstruačním cyklu může docházet ke vzniku adhezí, jizev a srůstům, což může být příčinou bolesti, křečí a někdy i neplodnosti. K rozvoji onemocnění dochází nejčastěji okolo 20.roku věku a projevy se zmírňují okolo 40 let.

Jaký je vývoj nemoci?

Endometrióza může mít lehký nebo těžký proběh. Často se vyvíjí pomalu a příznaky se postupně zhoršují až do menopauzy, kdy příznaky postupně vymizí. Některé ženy si někdy přítomnost této poruchy vůbec nemusí uvědomovat, ale pro většinu žen je tato nemoc charakteristická pro svou významnou bolestivost. Endometrióza může v horších případech vést i k neplodnosti a to i u žen, u kterých se neobjevují žádné příznaky.

Profylaxe a prevence

Vznik nemoci nelze příliš ovlivit, to nejdůležitější, co můžete udělat je chodit na pravidelné gynekologické prohlídky a v případě, že trpíte častými bolestmi, konzultovat tuto skutečnost se svým gynekologem. Zahrňte užíván vápníku a hořčíku, kteří odstraňují bolestivé menstruační křeče.

Léčba

  • Protizánětlivé léky
  • Antikoncepční pilulky nebo jiná hormonální léčba
  • Chirurgické řešení

Domácí léčení

Endometrióza by měly být léčena pod lékařským dohledem. Doporučuje se podávání vitaminu E, který potlačuje účinek estrogenů, které pravděpodobně mají vliv na rozvoj endometriózy, nicméně se o dávkování poraďte se svým lékařem, vyvarujete se tak riziku předávkování. Vhodné je se vyvarovat potravinám, které zvyšují tvorbu estrogenu jako je sója, pšenice nebo citrusové plody. Z přírodní léčby vyzkoušejte vojtěšku, obsahuje velké množství vitaminu K a železa, které ovlivňují srážení krve a hojení ran.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jakékoliv bolesti břicha nebo pánve by měly být vyhodnoceny lékařem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co mohu udělat pro zmírnění křečí a bolesti?
  2. Jak pokročilá je moje endometrióza?
  3. Myslíte si, že to bude mít vliv na mou plodnost?
  4. Co mohu udělat, aby se zabránilo komplikacím?
  5. Měla bych podstoupit hormonální terapii?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření, včetně gynekologického vyšetřní. Podle potřeby Vám lékař může také udělat ultrazvuk, CT, MRI, biopsii a laparoskopii.

Rizikové faktory

krátky menstruační cyklus, pozdní těhotenství, pohlavní styk při menstruaci, léčba estrogeny, endometrióza v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses