Diagnózy

Endokarditida

Odborný název

Endokarditida

Symptomy

 • zvýšená teplota, únava, noční pocení
 • ztráta hmotnosti
 • srdeční šelest
 • otoky nohou, otok břicha (ascites)
 • kožní vyrážka
 • nehojící se rána
 • bolest v krku nebo bolest při polykání
 • zánět vedlejších dutin nosních, bolesti hlavy
 • kašel, který trvá déle než dva dny
 • bílé skvrny v ústech
 • nevolnost, zvracení, průjem

Co je to?

K rozvoji tohoto onemocnění dochází po přestupu některých bakterií do krevního oběhu, kterým se bakterie dostanou až do srdce a zde se usadí buď na endokardu (vnitřní výstelce srdečních síní nebo komor) nebo na srdečních chlopních. Častěji ke kolonizaci endokardu bakteriemi dochází, jestliže je již srdce nějakým způsobem poškozeno. Endokardititda může vést k rozvoji městnavého srdečního selhání a v případě, že není správně léčena, může být fatální. Léčba spočívá v podání antibiotik a v případě, že již došlo k úplnému zničení chlopní, je indikováno chirurgické odstranění a výměna chlopní.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji endokarditidy může docházet postupně nebo náhle. Mohou se objevovat příznaky podobné chřipce jako je zvýšená teplota, únava, dušnost, mohou se také objevit vyrážky či slabost v rukou nebo nohou. Pokud víte, že jste ve zvýšeném riziko pro rozvoj endokarditidy, neváhejte ihned po objevení symptomů vyhledat lékařskou péči. Možná bude nutná hostpiltalizace s nitrožilním podáním antibiotik. Pokud dojde k poškození srdeční chlopně, máte již umělou srdeční chlopeň nebo je infekce způsobená kvasinkami či jinými houbami, pak bude možná nutná operace za učelem opravy nebo výměny chlopní.

Profylaxe a prevence

Prevencí je řádné léčení všech infekcí, které proděláte. Pokud se chystáte podstoupit plánovaný chirurgický zákrok a patříte do rizikové skupiny pro rozvoj infekční endokarditity, pak se preventivně před výkonem podávají antibiotika. Před výkonem se také zaměřte na posílení imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Léčba

Léčba endokarditidy může zahrnovat:

 • Antibiotika nitrožilně
 • Chirurgické opravení nebo výměna chlopní

Domácí léčení

Pokud jste již endokarditidu prodělali, je větší riziko, že jí proděláte znovu. Dodržujte určitá pravidla domácí péče:

 • Dbejte na pravidelné preventivní prohlídky u svého zubaře, správně si čistěte zuby a předcházejte tak vzniku zubního kazu
 • Oznamte svému zubaři skutečnost, že je u vás vyšší riziko vzniku infekční endokarditidy
 • Dbejte na podporu imunitního systému (viz. prevence)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte riziko vzniku endokarditidy. Navštivte svého lékaře okamžitě při objevení jakýchkoliv příznaků endokarditidy, i pokud se jedná o banální nachlazení.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být endokarditida příčinou mých příznaků?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Pokud mám endokarditidu, o jak závažný stav se jedná?
 4. Jaký typ léčby potřebuji?
 5. Jaká je riziko pro opětovný vznik endokarditidy?
 6. Měl bych preventivně užívat antibiotika před jakýmkoliv zákrokem?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Odebre krevní kulturu pro identifikaci bakterie, která způsobila infekci ve vašem srdci. Echokardiogram (ultrazvukové vyšetření srdce), elektrokardiogram (EKG), nebo RTG hrudníku může být také provedeno.

Rizikové faktory

umělé srdeční chlopně, předchozí endokarditida, některé vrozené onemocnění srdce, onemocnění srdeční chlopně po transplantaci srdce, prolaps mitrální chlopně, intravenózní užívání drog

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses