Encefalitida
Infekce mozku je stav, při kterém dochází k zánětu mozku, příp. míchy anebo mozkomíšních plen. Infekce mozkových plen se označuje jako meningitida, infekce mozku samotného jako encefalitida. Infekce může být život ohrožující, proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou infekce mohou být viry nebo bakterie, ale také plísně, parazité nebo bílkoviny zvané priony. Komáři a klíšťata mohou šířit určité druhy infekce (Lymeská borrelioza, klíšťová encefalitida). Infekce vede k otoku mozku a projeví se různými příznaky – jedná se např. o ospalost, horečku, bolesti hlavy, bolesti krční páteře, ztuhlost, nevolnost, únavu, zmatenost, citlivost na světlo, křeče, ztrátu vědomí až koma. Léčba závisí na tíži příznaků a vyvolávající příčině.
Tíže příznaků a typ léčby závisí na příčině infekce. Příznaky se mohou objevovat postupně a být mírné, připomínající chřipku nebo se mohou objevit náhle a způsobovat záchvaty, ztrátu vědomí a koma. Každý, kdo zpozoruje příznaky mozkové infekce by měl vyhledat lékařskou pomoc. Dle závažnosti stavu pak léčba probíhá v domácích podmínkách nebo v nemocnici a zahrnuje jednak léčbu příznaků a dále léčbu infekce. Může trvat různě dlouho, řádově týdny až měsíce. Závažné infekce mohou vést k trvalému poškození nervového systému.
Důležité je dbát o svůj zdravotní stav a řádně léčit jakékoliv probíhají infekce. Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Pro předcházení klíšťové encelitidě s pokuste snížit riziko přisátí klíštěte vhodným oděvem, užitím repelentu a sprchováním po každé návštěvě přírody. Proti klíšťové encefalitidě je také dostupné očkování.
Navštivte svého lékaře, který určí příčinu infekce. Nikdy se nepokoušejte pouze o domácí léčbu a svěřte se do rukou lékařů. Po diagnostikování se jako součást léčby doporučuje dostatek odpočinku a posilování imunitního systému.
Pokud pozorujete příznaky mozkové infekce, vyhledejte lékaře
Diagnostika mozkové infekce zahrnuje odběr anamnézy a fyzikální vyšetření. Dále bude lékař pravděpodobně požadovat krevní testy, lumbální punkci, MRI a CT.
děti; starší lidé; nepodstoupení očkování; slabý imunitní systém; chronická onemocnění jako diabetes, HIV; některé léky; alkoholismus; zneužívání drog; chronické sinusitidy či jiné infekce; kontakt s nakaženou osobou; kontakt s klíšťaty nebo komáry