Diagnózy

Ekzém

Odborný název

Dermatitida

Symptomy

 • pálení nebo svědění
 • zarudnutí

Co je to?

Jako ekzém (dermatitida) se označuje jakýkoliv zánět kůže, který způsobuje vyrážku. Lidově dermatitida také označována jako ekzém. Existují různé druhy dermatitidy a jejich příčin je celá řada. Příkladem může být třeba lupus erytematodes, virová infekce nebo užití určitých léčiv. Při přímém kontaktu s látkou, která je alergenem (dotyčná osoba je k této látce více citlivá) se rozvíjí tzv. kontaktní dermatitida. Může se jednat např. o různé chemikálie, kosmetiku nebo šperky. Dermatitida obecně se více vyskytuje u žen než u mužů a častěji také bývají postiženi mladší jedinci.

Jaký je vývoj nemoci?

Vývoj onemocnění závisí zejména na tom, co dermatitidu způsobilo. Jestliže jde o reakci na podané léčivo, tak je nezbytné přerušit podávání tohoto léku. Poté může trvat ještě několik dní, než se symptomy začnou zmírňovat. Kontaktní dermatitida se může rozvinout ihned po kontaktu z danou látkou nebo i po 24-48 hodinách. Délka výskytu dermatitidy je také individuální, záleží jednak co bylo příčinou dermatitidy a také na individuálních vlastnostech imunitního systému každého člověka. V závěru ale zpravidla po určité době dojde k vymizení příznaků, jestliže je známa příčina a ta je zavčasu odstraněna.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá ve vyvarování se kontaktu s agens, který dermatitidu způsobuje. Zvyšte příjem vitaminů skup. B a E, dále aplikujte pupalkový olej a zakupte volně prodejné doplňky stravy obsahující jod a zinek a křemík.

Léčba

 • nejlepší léčbou je prevence – předcházení styku s látkou, která dermatitidu způsobuje
 • hydrokortizon krém
 • antihistaminika na zmírnění svědění
 • kortikosteoridy při přetrvávání problemů

Domácí léčení

Mírnou dermatitidu je možné léčit doma podáním volně prodejného kortizon krému a volně prodejných antihistaminik. V případě, že máte podezření, že je dermatitida způsobena některým z léků, které užíváte, poraďte se se svým lékařem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže se stav nezlepšil po podání volně prodejných léků, kontaktujte svého lékaře. Jestliže jsou příznaky nesnesitelné, v okolí vyrážky se vyskytují pruhy směřující od vyrážky, máte horečku nebo máte dýchací potíže, vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co mohlo být příčinou vyrážky?
 2. Jakou léčbu potřebuji?
 3. Za jak dlouho vyrážka zmizí?
 4. Jak můžu přecházet znovuobjevení vyrážky?
 5. Může se jednat o jiné onemocnění než je kontaktní dermatitida?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se vám položí pár otázek a prohlédne vás. Může vás také odeslat na alergologické vyšetření za účelem přesného určení alergenu, který dermatitidu způsobuje. Lékař se vám může pokládat otázky týkající se prostředí, ve kterém pracujete a prostředí, ve kterém žijete, aby zjistil, jestli se ve vaší blízkosti nachází některý z potenciálních alergenů.

Rizikové faktory

současné alergie; stálý kontakt s dráždivou látkou; některá povolání; ženské pohlaví; mladí lidé

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses