Dyspareunie

Odborný název

Neorganická dyspareunie

Symptomy

bolest v průběhu nebo po pohlavním styku

Co je to?

Dyspareunie je bolest při pohlavním styku. Je to velmi častý stav. U některých žen je bolest dočasná a nevýrazná. Pro jiné může být dlouhodobá a těžká. Kvasinkové infekce, vaginální suchost, menopauza, svalové křeče, parfémovaná mýdla, antidepresiva, a mnoho dalších příčin mohou způsobit bolest při souloži. Některé ženy nikdy nepříjdou na to, proč bolestí trpí. Důležité je konzultovat stav s lékařem, protože správná léčba může vyléčit příčinu.

Jaký je vývoj nemoci?

Dyspareunie je frustrující a odrazující. Může trvat i několik let. V důsledku chronické dyspareunie mohou ženy začít ztrácet zájem o sex anebo se začít cítis nežádoucí. I když se to může zdát nepříjemné, měli byste se poradit se svým lékařem o případné léčbě. Použití lubrikačního gelu, estrogenových krémů a léčba základní příčiny může pomoci. Mluvit o tomto problému se svým psychoterapeutem může být také dobrý nápad. Bolest při sexu může způsobit úzkost, která může bolest ještě zhoršit. Terapeut vám může pomoci najít způsoby, jak redukvoat stres a relaxovat svaly.

Profylaxe a prevence

Jedna z možností prevence je psychohygiena - snažte se vyvarovat napětí a stresu, který se může podepsat na kvalitě sexuálního života. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Předcházejte také infekcím v oblasti genitálu nošením vhodného spodního prádla, správnou hygienou (parfémovaná mýdla vyměňte za mýdla pro intimní oblasti - např. Lactacyd), při užívání antibiotik užívejte současně probiotika, zvyšte konzumaci kvalitních jogurtů, kefírů a acidofilního mléka.

Léčba

Léčba dyspareunie závisí na příčině. Léčba může zahrnovat::

  • Použití lubrikačního gelu
  • Léčba základních infekcí
  • Estrogenové krémy na dyspareunie během menopauzy
  • Poradenství
  • Rehabilitace a speciální cviky pro ovlivnění svalů pánevního dna
  • Léky proti bolesti
  • Operace (ve výjimečných případech)

Domácí léčení

Nepoužívejte koupelové pěny nebo parfémované mýdlo. Pokud trpíte vaginální suchostí, použijte lubrikant. Nespěchejte při styku; nejrpve se zaměřte na předehru a uvolněte se - využít můžete masáže, aromaterapii a jakékoliv další praktiky, které vám jsou příjemné. Různé sexuální pozice mohou být pohodlnější. Promluvte si otevřeně se svým partnerem. Pokud je styk bolestivý, najděte jiné způsoby intimního kontaktu. Při zaměření se na bolest a očekávání bolesti je bolest zpravidla ještě horší. Po porodu počkejte alespoň šest týdnů před dalším pohlavním stykem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte bolesti při sexu, vyhledejte lékaře. Pokud máte bolesti při pohlavním styku a objevují se další příznaky jako je krvácení, výtok, nebo horečka, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co je příčinou bolesti?
  2. Může mít na vznik bolesti vliv nějaký lék, který užívám?
  3. Pomůže mi léčba?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař se zeptá na vaše příznaky a provede gynekologické vyšetření. Můžete potřebovat další vyšetření, jako je například ultrazvuk.

Rizikové faktory

Vaginální suchost, parfémované mýdla a pleťové vody, úzkost a stres, svalové křeče, sex příliš brzy po porodu, menopauza, předchozí operace, infekce, cysty na vaječnících, endometrióza, pánevní zánětlivé onemocnění, herpes nebo jiné pohlavně přenosné choroby, hemoroidy, syndrom dráždivého tračníku, historie sexuálního zneužívání, léky na depresi, vysoký krevní tlak, migréna, antikoncepce, endometrióza,

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses