Dysmenorea (menstruační křeče)

Odborný název

Dysmenorea

Symptomy

silná bolest a křeče v oblasti břicha a pánve, dolní části zad a nohou, bolesti hlavy, závratě, průjem, nevolnost, zvracení

Co je to?

Dysmenorea jsou neobvykle bolestivé a dlouhotrvající menstruační křeče a krvácení. Většina žen trpí během menstruace nějakými křečemi a bolestmi, ale některé ženy trpí velmi silnými bolestmi, křečemi, průjmem, nevolností, bolestí hlavy anebo závratí. Tyto příznaky jsou omezující ve výkonu běžných denních činností. Existují dva typy dysmenorey: primární a sekundární. Primární dysmenorea se přirozeně vyskytuje – některé ženy mají více bolestivé menstruace než ostatní. Za příčinu velmi bolestivé menstruace se považují vysoké hladiny hormonu prostaglandinu. Sekundární dysmenorea je stav, který vzniká v důsledku jiného zdravotního problému (např. endometrióza nebo děložní myomy). Primární dysmenoreu lze léčit podáním léků proti bolesti a pomocí topné podložky. Pro léčbu sekundární dysmenorey je nutná terapie primárního onemocnění.

Jaký je vývoj nemoci?

Dysmenorea je velmi častá u dospívajících dívek, které začínají menstruovat. V prvních dnech menstruace bývají bolesti výraznější a postupě slábnou. S postupem času a s přibývajícími cykly se bolest zpravidla zmírňuje, ale není to pravidlo, některé ženy trpí bolestmi při každé menstruaci. Pak je často nutné podat léky proti bolesti. Léčba dysmenorey může spočívat jednak v podání analgetik, dále v podání antikoncepčních pilulek anebo zavedením nitroděložního tělíska. Neobvyklá bolest a silné krvácení, které trvá déle než obvykle, může být příznakem nějakého jiného zdravotního problému a je tedy nutné celkové podrobné vyšetření.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná, příčinou bývají hormonální výkyvy. Jestliže trpíte nějakým jiným onemocněním, dbejte na jeho správnou léčbu, abyste předešla rozvoji sekundární dymenorey. Při hormonálních výkyvech pomůže užívání antikoncepčnoch pilulek.

Léčba

Léčba bolestivých období zahrnuje:

 • Léky proti bolesti
 • Teplé zábaly
 • Antikoncepční pilulky
 • Nitroděložní tělísko
 • Léčí základní podmínku

Domácí léčení

Domácí péče může zahrnovat:

 • Elektrické ohřívající dečky
 • Volně prodejné léky proti bolesti (Ibalgin, Paralen atd.)
 • Dostatek spánku
 • Pravidelné cvičení
 • Teplá sprcha
 • Doporučují se čaje s obsahem mochny husí, řebříčku, hluchavky bílé, pupalky, mateřídoušky nebo heřmánku.
 • Zakupte a užívejte výživové doplňky obsahující vit. B6, hořčík a vápník.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud domácí léčba nefunguje nebo máte neobvyklé bolesti, křeče nebo krvácení, navštivte svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co je příčinou?
 2. Jak mohu léčit bolest?
 3. Jaké další příznaky bych měla sledovat?
 4. Existují způsoby léčby, které mohou pomoci zabránit bolestivé menstruaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření včetně gynekologického vyšetření. Jiná vyšetření mohou zahrnovat laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření a laparoskopii.

Rizikové faktory

první menstruace v raném věku, dlouhé či těžké menstruační období, kouření, dysmenorea v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses