Dysfunkční děložní krvácení

Odborný název

Abnormální děložní a poševní krvácení

Symptomy

velmi silné krvácení, krevní sraženiny, špinění mezi menstruacemi, posuny v čase mezi menstruačními obdobími, návaly horka, změny nálady

Co je to?

Dysfunkční děložní krvácení je krvácení, které se objevuje mimo obodobí menstruace v důsledku nerovnováhy ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Nejčastějším důvodem jsou anovulační cykly – tzn. že nedochází během cyklu k uvolnění vajíčka, což vede k nedostatku progesteronu, který je produkován při uvolnění vajíčka. Pokud je progesteronu málo a převažuje účinek estrogenu, pak dochází k výraznějšímu nárůstu děložní sliznice a posléze k silnějšímu menstruačnímu krvácení v důsledku potřeby odstranit nadbytečnou vytvořenou děložní sliznici. Nejčastěji dochází k dysfunkčnímu krvácení u dospívajích dívek a u žen v menopauze. V případě, že se nejedná o hormonální změny, může být krvácení důsledkem gravidity, rakoviny, myomů, traumat nebo může jít o účinek některých léků.

Jaký je vývoj nemoci?

Intervaly mezi jednotlivými menstruacemi se mohou každý měsíc měnit, můžete si všimnout špinění nebo přítomnosti krve v moči mezi menstruacemi. Krvácení mezi obdobímí může být i neobvykle masivní, často musí být vložky a tampony měněny až každou hodinu. V případě, že ke krvácení dochází v důsledku hormonální nerovnováhy, pak se cyklus zpravidla ustálí během několika měsíců. Pomoci s hormonální nerovnováhou mohou antikoncepční pilulky.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná, jde o hormonální změny. Pomoci s hormonálními výkyvy může užívání antikoncepčních pilulek.

Léčba

Léčba obvykle zahrnuje hormonální terapii, například užívání antikoncepčních pilulek pro obnovení správné rovnováhy a regulace menstruačního cyklu. Léčba abnormálního krvácení, které není způsobeno hormonální nerovnováhou bude záviset na vyvolávající příčině.

Domácí léčení

Jakékoli neobvyklé gynekologické krvácení by měly být konzultováno s lékařem. Kromě toho:

  • Dostatečně odpočívejte, aby jste mírnila symptomy.
  • Neužívejte aspirin nebo jiné nesteroidní léky proti bolesti. Pokud tak učiníte, může se krvácení zvýšit.
  • Mějte přehled o počtu tampónů a vložek, které jste použila, pro případ, že by chtěl tuto informaci lékař znát.
  • Při menstruačních křečích užívejte výživové doplňky obsahující vápník, hořčík a železo.
  • Proti bolesti aplikujte na podbříšek hřející dečky, dělejte teplé koupele a popíjejte čaje z heřmánku nebo mateřídoušky. Můžete tké zakoupit speciální gynekologické čaje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře pokud máte jakékoliv neobvyklé gynekologické krvácení. Jděte na pohotovost, jestliže trpíte příznaky jako jsou závratě, silná bolest nebo horečka.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co by mohlo být příčinou krvácení?
  2. Existuje nějaký způsob, jak mohu zastavit krvácení?
  3. Vůči jakým příznakům bych měl být na pozoru?
  4. Existují způsoby léčby, která pomohou zabránit vzniku tohoto stavu znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař oedebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, včetně důkladného gynekologického vyšetření. Pravděpodobně provede další testy pro zjištění příčiny krvácení: vaginální stěr, těhotenský test, vyšetření krve (ke kontrole případné anémie), endometriální biopsii, ultrazvuk, hysteroskopii (vizuální vyšetření dělohy), a případně kyretáž.

Rizikové faktory

dospívající dívka, žena v přechodu, hormonální výkyvy v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses