Diagnózy

Afty

Symptomy

bělavé skvrny na sliznici dutiny ústní nebo jazyka, potíže při krmení, bolest, plačtivost

Co je to?

Afty mohou být způsobeny mnoha infekčními patogeny, nejčastěji se však jedná o plísňové onemocnění, jehož původcem bývá Candida albicans (kvasinky). Kvasinky jsou v těle normálně přítomny, ale za určitých situací se mohou přemnožit a pak působí různé zdravotní problémy, mezi které patři i afty. Afty vypadají jako bělavé skvrny na jazyku a na sliznici dutiny ústní. Většinou není léčba potřeba a afty sami vymizí, ale léčba antimykotiky může urychlit uzdravení. Pokud je výrazně oslaben imunitní systém, může se infekce šířit do celého těla a způsobit závažné zdavotní problémy.

Jaký je vývoj nemoci?

Afty jsou poměrně časté u dětí a většinou sami odezní. Mohou být podána antimykotika, která urychlí uzdravení.

Profylaxe a prevence

U dětí je potřeba zvýšit hygienická opatření - zejména pokud dítě pije z lahve s dudlíkem, pak je jej třeba častěji vyměňovat, aby nedošlo k reinfekci. Riziko lze také snížit snahou o minimální užívání antibiotik, která usnadňují přemnožení kvasinek. Posilujte imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník a hlíva ústničná.

Léčba

Afty většinou sami od sebe zmizí. K urychlení léčby se předepisují antimykotika. Kojícím matkám mohou být podány lokální antimykotické léky, které pomohou snížit riziko šíření infekce. Vhodné je také dětem dávat jogutry s vysokým obsahem živých kultur (bifidobakterií) nebo acidofilní tablety.

Domácí léčení

Pokud kojíte, zvyšte hygienu prsních bradavek a jejich okolí, aby se zabrnánilo opakovanému přenosu infekce. Doporučuje se také snížit konzumaci jednoduchých cukrů, které jsou pro kvasinky hlavním zdrojem energie. Vyplachujte ústa ústními vodami, odvarem z heřmánku nebo si zakupte speciální bylinné ústní vody, které pomohou léčit infekci a dezinfikovat dutinu ústní.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Velmi mírné případy infekce většinou sami odezní. Pokud je vaše dítě nervózní nebo bělavé skvrny přetrvávají, poraďte se s lékařem. Také byste měli vyhledat lékaře, pokud se afty objevují opakovaně. Pokud zároveň díte trpí kožními vyrážkami nebo průjmem, taktéž vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Má moje dítě afty?
  2. Odezní infekce sama od sebe?
  3. Může být příčinou jiné onemocnění?
  4. Mělo by mé díte užívat antimykotika?
  5. Jak dlouho to bude trvat, než příznaky vymizí?
  6. Jak dlouho by měl bý lék podáván?
  7. Je nějaké riziko, že dojde k reinfekci?
  8. Existuje něco, čím bych mohl přecházet rozvoji infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš pediatr prohlédne dítěti dutinu ústní. Může také provést odběr vzorku z ložiska a nechat jej histologicky vyšetřit.

Rizikové faktory

inhalační užívání kortikosteroidů, nutriční nedostatky, jiné primární onemocnění

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses