Diagnózy

Moučnivka

Odborný název

Kandidová stomatitida

Symptomy

bílé skvrny v ústech a na jazyku, bolestivá a snadno krvácející sliznice v ústech

Co je to?

Kandidóza (nebo také soor) je kvasinková infekce, která bývá nejčastěji v ústech. Charakteristické jsou bílé skvrny na jazyku a na vnitřní straně tváře. Původcem je houba - Candida albicans - která se přemnožuje, jestliže je oslaben imunitní systém. Děti, starší lidé a lidé s chronickým onemocněním jsou ve větším riziku trpět touto infekcí. Nicméně k přemnožení kvasinky může dojít i jindy, zejména po užití antibiotik. Kandidóza většinou sama odezní po posílení imunitního systému. Někteří lidé potřebují léčbu.

Jaký je vývoj nemoci?

Candida je běžná houba, která kromě moučnivky způsobuje také vaginální kvasinkové infekce. U kojenců infekce většinou odezní sama, u dospělých může být nutná léčba. Kandidóza většinou není nijak závažný problém, nicméně může poukazovat na nějaké jiné onemocnění a může poukazovat na oslabený imunitní systém. U lidí, teří podstoupili chemoterapii nebo u lidí s AIDS, se může infekce šířit do celého těla. Může být nutná léčba antimykotiky.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá v posílení imunity: zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Dbejte na správnou léčbu všech onemocnění, která oslabují imunitní systém a mohli by tak napomoci přemnožení kvasinek (např. cukrovka).

Léčba

Léčba kandidózy zahrnuje:

  • Čištění zubů 3% roztokem peroxidu vodíku.
  • Konzumace jogurtů bohatých na živé kultury při užívání antibiotik.
  • Dezinfekční ústní vody a pastilky (např. Septolete, Strepsils apod.)
  • Antimykotika

Domácí léčení

Pokud máte příznaky infekce po užívání antibiotik, jezte jogurty obsahující živé kultury, pijte kefír nebo acidofilní mléko anebo zakupte preparáty bohaté na acidofilní bakterie. Můžete si také zakoupit volně prodejná probiotika, kterézvýší množství zdraví prospěšných bakterií. Čistěte zuby zředěným roztokem peroxidu vodíku. Pokud máte cukrovku, ujistěte se, že udržujete správnou hladinu krevního cukru. Vyplachujte ústa odvarem z heřmánku a šalvěje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte bílé povlaky v ústech, které nemizí ani po domácí léčbě, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Potřebuji nějakou léčbu?
  2. Je příčinou moučnivky nějaký jiný zdravotní problém?
  3. Jak dlouho bude trvat, než příznaky zmizí?
  4. Co mohu udělat, aby se zabránilo návratu infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může také vyšetřit léze, aby se ujistil, že se opravdu jedná o kandidovou infekci.

Rizikové faktory

vyšší věk, děti, užívání antibiotik nebo steroidů, nošení nepadnoucích zubních protéz, diabetes, AIDS, chemoterapie

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses