Předávkování drogami
Při předávkování drogami dochází k intoxikaci organismu. Mezi nejčastěji užívané drogy patří marihuana, kokain, heroin, opium, amfetaminy, metamfetamin, LSD nebo extáze. Účinek drog spočívá ve změně signálů (ať už ve formě zesílení nebo zeslabení) na nervosvalových spojeních. Podle toho se pak liší i škála příznaků, kterými se intoxikace projeví: euforie, zpomalení reflexů, závratě, zmatenost, zvýšená tepová frekvence, paranoia, nevolnost, halucinace, snížení zábran, porušení rovnováhy, nespavost, pocení, násilné chování a mnoho dalšího. Jestliže je podáno větší množství drogy než může metabolismus zpracovat, může dojít k smrti.
Míra intoxikace závisí na druhu podané drogy, jejím množství a také způsobu aplikace. Chronické užívání drog vede k stále se zvyšující toleranci – tzn. že je potřeba podat stále větší množství drogy, aby došlo ke stejnému účinku. Jestliže je podána dávka nižší (nebo žádná) objeví se abstinenční příznaky, jakými jsou např. pocení, třes, nervozita, agresivita a také spavost a útlum. Při chronickém užívání také dochází ke změnám v mozku, které mohou být trvalé. Jestliže nebude včas zahájena terapie, může být závislost na droze fatální
Nejlepší prevencí je úplnému vyvarování se styku s drogami a pokud možno, nikdy ani jejich účinky nevyzkoušet. Je zapotřebí být v dobré fyzické a duševní kondici, což napomůže se drogám vyhnout.
Nesnažte se léčit sami, pokud užíváte drogy. Promluvte si se svým lékařem.
Vyhledejte lékaře, jestliže máte podezření, že jste závislí na nějaké droze. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, jestliže máte projevy intoxikace.
Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Také vám může odebrat krev na krevní vyšetření.
deprese; bipolární afektivní porucha; snížené sebevědomí; stres; zaměstnání ve zdravotnictví