Dietní změny

Odborný název

Nevhodná dieta a stravovací návyky

Symptomy

zácpa, průjem, bolesti břicha, křeče, plynatost, pálení žáhy, reflux žaludečních šťáv

Co je to?

V důsledku změn ve stravování může docházet ke vzniku různých symptomů. Například při konzumaci nadměrného množství potravin obsahující velké množství tuku může vést k podráždění žaludku nebo k průjmu. Snaha o příliš zdravé stravování za účelem hubnutí může vést ke vzniku žlučových kamenů, při nadměrné konzumaci vlákniny se může objevit plynatost, bolest břicha nebo průjem. Lidé s nesnášenlivostí laktózy mohou trpět na podráždění žaludku. Při celiakii po konzumaci potravin bohatých na lepek vede k nadýmání a bolesti břicha. Kdykoliv se objeví nějaké nové a neobvyklé příznaky, zamyslete se, zda tyto příznaky nemohou být důsledkem změn ve vašem jídelníčku.

Jaký je vývoj nemoci?

Vedlejší účinky dietních změn se velmi liší. Většinou se jedná o příznaky krátkodobé, které sami vymizí, pokud dojde k úpravě jídelníčku. Jestliže ke změně jídelníčku nedojde, pak příznaky přetrvávají a mohou i sílit. Ohroženi bývají lidé, kteří drží extrémní diety nebo mají poruchy příjmu potravy. U těchto osob snadno může dojít k rozvoji nutričních nedostatku. Mohou se objevovat nejrůznější změny jako jsou změny pleti, vlasů, nehtů a změny nálady.

Profylaxe a prevence

Prevencí je umírněnost v konzumaci některých potravin (mastná jídla, sladkosti, káva a další), jejichž nadbytek by mohl způsobit nejrůznější příznaky poukazující na dietetickou chybu. Při pokusu o zhubnutí nedržte drastické diety, ale raději jezte vyváženou stravu a věnujte dostatek času pohybové aktivitě. Můžete se také poradit s dietologem a správném postupu a o způsobu hubnutí, který pro vás bude nejvodnější. Jestliže trpíte potravinovými alergiemi, celiakií nebo nespecifickýcmi střevními záněty (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pak se vyhněte konzumaci rizikových potravin a o způsobu výživy se poraďte se svým lékařem.

Léčba

Léčba se liší v závislosti na problému. Někteří lidé potřebují jen upravit jídelníček, aby došlo ke zmírnění příznaků. Jiní mohou potřebovat léky jako jsou antacida a inhibitory protonové pumpy v případě nadbytku žaludečních šťáv.

Domácí léčení

Při překyselení podejte antacida (např. jedlá soda rozpuštěná ve vodě), můžete také vyzkoušet čaj z máty nebo zeměžluči. Při nadýmání zakupte volně prodejné léky proti nadýmání (např. Espumizan), do jídel přidávejte anýz a kmín nebo zkuste čaj z máty, třezalky nebo strouhaného zázvoru. Proti průjmu můžete podat živočišné uhlí (Carbo medicinalis), konzumujte borůvky anebo si uvařte čaj z dubové kůry či šlavěje. Při zácpě zvyšte příjem vlákniny - buď pomocí vhodné stravy (ovoce, zelenina, lněné semínko) nebo zakupte poravinové doplňky (např. Psyllium). Pokud bude zácpa přetrvávat, zakupte v lékárně projímadlo (např. Guttalax).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte několik dní příznaky, které poukazují na dietetickou chybu, vyhledejte lékaře. Pokud máte příznaky jako silné bolesti nebo zvracení, které trvá déle než 24 hodin, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohou být změny v jídelníčku příčinou mých problémů?
  2. Jak mám změnit své stravování?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Možná bude požadovat další vyšetření, v závislostech na typu a tíži vašich příznaků.

Rizikové faktory

náhlé změny ve stravování

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses