Diabetická neuropatie

Odborný název

Diabetická neuropatie

Symptomy

Necitlivost, brnění, svalové křeče a slabost v pažích a nohou, problémy se zrakem, poruchy trávení, zvracení, průjem, suchost pochvy, erektilní dysfunkce, onemocnění močového měchýře

Co je to?

Diabetická neuropatie je poškození nervů v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Jedná se jednu z podzních komplikací diabetu. Poškození nervů může způsobit znecitlivění a slabost svalů rukou a nohou. Tato necitlivost může vést k pádu, ke zranění a k těžkopádnosti. Lidé s diabetem mohou mít poškození nervů v jiných orgánech, včetně srdce, žaludku, očí, pohlavních orgánech a střevech. To může způsobit problémy s močovým měchýřem, zácpu, průjem, poruchy trávení, zvýšenou tepovou frekvenci, sexuální problémy a problémy se zrakem.

Jaký je vývoj nemoci?

Typ příznaků závisí na tom, které konkrétní nervy jsou poškozené. Prvním příznakem často bývá brnění, necelitost nebo bolest nohou. Pokud došlo k poškození nervů v trávicím traktu, může se objevovat zácpa, průjem nebo zvracení. Při poškození nervů v močovém měchýři nebo v pohlavních orgánech se mohou objevovat problémy s močením nebo sexuální poruchy. Poškození očních nervů vede k poruchám zraku, v horším případě až ke slepotě. Neexistuje žádný lék pro léčvu diabetické neuropatie, ale udržování krevního cukru na správných hodnotách může zmírnit sílu a progresi příznaků.

Profylaxe a prevence

Prevencí je pravidelné a správné užívání inzulinu, pravidelná vyvážená strava, dostatečný příjem tekutin. Obecně se při diabetu doporučuje zvýšit příjem některých stopových prvků – zejména chromu a zinku, které můžete volně koupit v lékárně jako doplněk stravy. Důležité je snížit příjem cukrů na minimum a nahradit jej umělými sladidly, které běžně koupíte v obchodě nebo v lékárně. Velmi vhodná je také stevie, která svou sladkou chutí taktéž nahradí cukr. Velmi důležité je zvýšit přísun omega-3-mastných kyselin (buď z potravy – lněné semínko, ryby,…) nebo koupí volně prodejných doplňků stravy – lněný olej a rybí tuk. Diabetici obecně by měli zvýšit příjem vitamínů (zvláště pokud se již u nich objevili pozdní komplikace diabetu – např. časté infekce, poruchy zraku, diabetická noha atp.), proto zvyšte příjem ovoce a zeleniny a kupte si volně prodejné vitamínové přípravky.

Léčba

První léčbou neuropatie je pokusit se dostat vaši hladinu krevního cukru pod kontrolu. Ostatní léky mohou zahrnovat:

 • Léky k úlevě od bolesti nervů
 • Antidepresiva
 • Antiepileptika
 • Léčba jakýchkoliv specifických symptomů, které máte

Domácí léčení

Můžete zabránit dalšímu poškození nervů pomocí pravidelné kontroly krevního cukru a krevního tlaku. Věnujte se také dostatečné fyzické aktivitě a vyhýbejte se kouření. Zvyšte příjem vitaminu B (B-komplex), vitaminu B12, vitaminu E a vápníku. Užívejte preparáty obsahující ginkgo bilobu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky diabetického poškození oka.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jaké léky bych měl užívat? Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?
 2. Existují nějaké léky, potraviny nebo činnosti, kterým bych se měl vyhnout?
 3. Jaké cvičení mohu dělat pro zmírnění mých příznaků?
 4. Jaká alternativní terapie mi může pomoci?
 5. Myslíte, že se bude neuropatie v průběhu let zhoršovat?
 6. Můžete mi doporučit nějakou podpůrnou skupinu, ke které bych se měl připojit?
 7. Existují klinické studie, kterých bych se mohl zúčastnit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může také nařídit neurologické testy, vyšetření nervové vodivosti a další testy.

Rizikové faktory

Můžete mít vyšší riziko vzniku diabetické neuropatie, pokud:

 • Trpíte cukrovkou více jak 25 let
 • Kouříte
 • Nebyla správně kontrolována hladina krevního cukru
 • Trpíte onemocněním ledvin

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses