Diagnózy

Diabetes 1.typu

Odborný název

Diabetes mellitus 1. typu

Symptomy

 • Hlad, únava, žízeň, časté a nadměrné močení, rozmazané vidění
 • úbytek na váze

Co je to?

Diabetes 1. typu je chronické onemocnění na autoimunitním podkladě, při kterém slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulínu, protože imunitní systém ničí beta-buňky pankreatu, které produkují již zmíněný inzulín. Nedostatek inzulinu vede k nemožnosti přestupu cukru do buněk. Cukr pak zůstává ve větší míře v krvi, což vede k rozvoji různých komplikací mezi které patří například poškození srdce, nervů, očí, ledvin a kůže. Lékaři si nejsou přesně jisti, co způsobuje diabetes 1.typu, ale spekuluje se o možném vlivu virových infekcí na rozvoj tohoto onemocnění. K rozvoji diabetu 1.typu může dojít v jakémkoliv věku, ale nejčastěji bývají postiženy děti a mladiství. Mezi hlavní příznaky patří pocit hladu, žídně nebo únavy, dále se mohou objevit poruchy vidění a nevysvětlitelné hubnutí.

Jaký je vývoj nemoci?

Někteří lidé netrpí žádnými příznaky a diabetes jim může být diagnostikován spíš náhodně. Většinou však diabetici vyhledají lékaře, protože se u nich příznaky vyskytují. U těchto lidí bývá naměřena vysoká hladina krevního cukru a v závislosti na výši krevního cukru se odvíjí i tíže příznaků. Lidé trpící diabetem 1.typu si budou muset každý den aplikovat inzulín a pravidelně tak mít pod kontrolou hladinu svého krevného cukru. Jestliže nebude podávání inzulinu důsledné, hrozí brzký rozvoj pozdních komplikací diabetu jako je postižení srdce, očí, ledvin, nervů, cév a kůže. Neexistuje žádný lék, který by mohl diabetes vyléčit, ale pomocí správného podávání inzulinu je možné udržovat hladinu inzulinu na správné hladině.

Profylaxe a prevence

Prevence tohoto onemocnění je poměrně složitá, protože většinou hrají velkou roli faktory dědičnosti. Nemalou roli však hrají toxické faktory prostředí - jedná se zejména o vliv berylia. Tyto předchozí faktory nelze příliš ovlinit, co však ovlivnit je, je míra příjmu kravského mléka kojencem. Doporučuje se, co nejdéle kojit a co nejméně kojenci podávat kravské mléko, protože to (podle nejnovějších studií) vede ke vzniku autoimunitní reakci proti beta-buňkám slinivky a následnému rozvoji tohoto onemocnění. Také dbejte na správnou léčbu všech virových onemocnění.

Léčba

Léčba cukrovky 1.typu může zahrnovat:

 • Inzulín
 • ACE inhibitory pro snížení krevního tlaku
 • Statiny na snížení cholesterolu
 • Terapie nízkými dávkami aspirinu

Domácí léčení

Udržujte hladinu cukru v krvi na požadované hodnotě pravidelným podávání inzulinu. Berte všechny doporučené léky pro léčbu vysokého cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Dbejte na plánované očkování. Dodržujte zraví životní styl, aby jste zabránili rozvoji obezity, vyhýbejte se také kouření.

Obecně se při diabetu doporučuje zvýšit příjem některých stopových prvků – zejména chromu a zinku, které můžete volně koupit v lékárně jako doplněk stravy. Důležité je snížit příjem cukrů na minimum a nahradit jej umělými sladidly, které běžně koupíte v obchodě nebo v lékárně. Velmi vhodná je také stevie, která svou sladkou chutí taktéž nahradí cukr. Velmi důležité je zvýšit přísun omega-3-mastných kyselin (buď z potravy – lněné semínko, ryby,…) nebo koupí volně prodejných doplňků stravy – lněný olej a rybí tuk. Diabetici obecně by měli zvýšit příjem vitamínů (zvláště pokud se již u nich objevili pozdní komplikace diabetu – např. časté infekce, poruchy zraku, diabetická noha atp.), proto zvyšte příjem ovoce a zeleniny a kupte si volně prodejné vitamínové přípravky (např. Spektrum).

 

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky diabetu (hlad, únava, žízeň časté a nadměrné močení, rozmazané vidění; úbytek na váze). Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud došlo u diabetika ke ztrátě vědomí, máte bolest na hrudi, křeče, jste zmatenený, máte silné bolesti břicha, dušnost, zápach po acetonu v dechu, nevolnost nebo zvracení nebo velkou žízeň.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být diabetes 1. typu příčinou mých příznaků?
 2. Jak mohu kontrolovat svou hladinu cukru v krvi?
 3. Jak často musím brát inzulín?
 4. Můžu nějak zabránit rozvoji komplikací?
 5. Musím změnit svůj jídelníček?
 6. Jaké druhy cvičení bych měl dělat?
 7. Jaké by měli být ideální hodnoty krevního cukru před a po jídle?
 8. Jak často bych měl kontrolovat svou hladinu cukru v krvi a hladinu glykovaného hemoglobinu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také vyžadovat krevní testy pro potvrzení diagnózy.

Rizikové faktory

diabetes 1.typu v rodinné anamnéze, předchozí virové onemocnění

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses