Děložní myomy

Odborný název

Myomatoza dělohy

Symptomy

krvácení v období mezi menstruacemi, plynatost, pocit plnosti, pánevní křeče, zácpa, zvýšené močení, ztížené močení, bolest při pohlavním styku

Co je to?

Děložní myomy jsou nenádorové výrůstky v děloze, které ke svému růstu potřebují ženský pohlavní hormon estrogen, proto rostou především v reprodukčním období ženy. Obvykle rostou pomalu, ale mohou po čase dosahovat i nečekaných velikostí a váhy. Přítomnot malých myomů většinou nezpůsobuje žádné obtíže, větší myomy ale mohou působit křeče, pocit plnosti v břiše, časté močení nebo bolest při sexu.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina myomů nezpůsobuje žádné problémy a téměř nikdy nepřechází v rakovinné bujení. Ale při zvětšování své velikosti v důsledku růstu mohou svou lokalizací bránit odtoku menstruační krve. Někdy mohou myomy způsobovat silné krvácení, které vede k chudokrevnosti. Velké myomy nebo myomy, které působí problémy jsou léčeny podáním hormonů nebo v některých případech chirurgickým odstraněním.

Profylaxe a prevence

Prevence vzniku myomů není dost dobře možná, lze snad zmírnit případné rizikové faktory. Mohla by to být správná životospráva, která by bránila vzniku obezity.

Léčba

Léčba děložních myomů zahrnuje:

  • Antikoncepční pilulky
  • Nitroděložní tělíska, které pomáhají zmírnit bolest a krvácení
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které vám pomohou zmírnit bolest nebo křeče
  • Chirurgické nebo jiné postupy, které mají zmenšit nebo odstranit myomy
  • Hysterektomie k odstranění celé dělohy

Domácí léčení

Děložní myomy by měly být vyšetřeny lékařem. Můžete pomoci zmírnit nepohodlí použitím elektrické dečky na břiše, umístit polštář pod kolena a tím nadzvednout své nohy, a při bolesti užít volně prodejná nesteroidná antiflogistika (např. Paracelen, Ibalgin).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte jakékoliv změny v menstruaci, krvácení mezi menstruacemi, nebo pocit plnosti v podbřišku. Vyhledejte lékařskou péči hned, pokud máte náhlé a intenzivní bolesti v dolní části břicha.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak závažný stav se jedná?
  2. Jaký typ léčby potřebuji?
  3. Co mohu očekávat od léčby?
  4. Existují i ​​jiné postupy, které mohu využít, abych se cítila lépe?
  5. Co mohu udělat, aby se zabránilo vzniku dalších myomů nebo komplikací?

Jak bude probíhat vyšetření?

K diagnostice děložních myomů lékař odebere anamnézu a provede gynekologické vyšetření. Může také požadovat kompletní krevní obraz, ultrazvuk, nebo jiné typy zobrazovacích vyšetření.

Rizikové faktory

myomy v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses