Diagnózy

Defekt komorového septa

Odborný název

Defekt komorového septa

Symptomy

 • mdloba
 • zvýšená tepová frekvence
 • úbytek na váze
 • modře zabarvená kůže
 • pocit nedostatku kyslíku
 • zrychlené dýchání

Co je to?

Jedná se o otvor (komunikaci) v přepážce, která odděluje obě srdeční komory. Zpravidla jde o vrozenou vývojovou vadu, se kterou se děti již narodí. Velmi zřídka se objevuje až v dospělosti, kdy může vzniknout jako následek infarktu myokardu. Není přesně jasné, co je u dětí příčinou této vývojové vady. Jestliže je otvor malých rozměrů, nemusí způsobovat žádné obtíže, jestliže jde však o otvor větších rozměrů, mohou se objevovat symptomy jako je dušnost, bledost, modravé zbarvení kůže, neschopnost přibrat na váze, rychlé dýchání nebo zvýšená tepová frekvence.

Jaký je vývoj nemoci?

Jestliže se jedná o malý defekt, může váš lékař vaše dítě pouze pozorovat, zda-li se jeho stav nemění. Velmi často se tyto malé defekty dokážou sami zhojit a komunikace tak zanikne. V případě, že se jedná o větší defekt, může být nutný chirurgický zákrok, pomocí kterého se komunikace sešije, případně mohou být předepsána specifická léčiva. V případě, že velké defekty nejsou nijak ošetřeny, hrozí později vážné následky včetně selhání srdce.

Profylaxe a prevence

Jelikož se zpravidla jedná o vadu vrozenou, není možné doporučit žádnou přesnou prevenci, pomocí které by bylo možné této vadě předcházet. Jediné, co je nutné zmínit jsou jistá pravidla v chování matky během těhotenství – vyvarovat se konzumaci alkoholu a návykových látek, které zvyšují riziko vzniku vývojových vad u dětí. V graviditě se obecně doporučuje zvýšit příjem kyseliny listové, vápníku, jódu, železa a vitamínu C. Dostatečným příjmem těchto látek můžete snížit riziko vzniku vrozených vývojových vad u vašeho miminka.

Léčba

 • beta-blokátory nebo digoxin pro pravidelnou srdeční činnost
 • diuretika
 • chirurgický zákrok

Domácí léčení

Tento stav vyžaduje lékařkou péči a ošetření, domácí léčba není možná.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, jestliže pozorujete u svého dítěte symptomy svědčící pro defekt komorového septa. Volejte pohotovost, jestliže má vaše dítě problémy s dýcháním, má namodralé rty či kůži anebo se nadměrně potí.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohl by defekt komorového septa být příčinou symptomů mého dítěte?
 2. Jaké testy bude muset moje dítě podstoupit?
 3. Jakou léčbu bude moje dítě ptořebovat?
 4. O jak velký defekt se jedná?
 5. Je nutná operace?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám a vašemu dítěti položí pár otázek a provede fyzikální vyšetření. Dále jej pravděpodobně pošle na RTG hrudníku, echokardiografické vyšetření, EKG, srdeční katetrizaci nebo MR srdce.

Rizikové faktory

konzumace alkoholu a užívání návykových látek během těhotenství

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses