Diagnózy

Cushingův syndrom

Odborný název

Cushingův syndrom

Symptomy

zvýšení tělesné hmotnosti, hrb mezi rameny, abnormálně kulatý obličej, tenké paže a nohy, křehká kůže, růžové nebo fialové strie, nadměrné ochlupení u žen, nepravidelná menstruace, sexuální a erektilní dysfunkce

Co je to?

Cushingův syndrom je onemocnění, pro které je charakteristické zvýšení hladiny hormonu kortizolu v krvi. Ke zvýšení tohoto hormonu dochází v důsledku dlouhodobého podávání masivních dávek kortikosteroidů (např. prednisonu) pro léčbu některých onemocnění (např. revmatoidní artritidy nebo astmatu). Dále může docházet ke zvýšení kortizoluv krvi v důsledku nádorového bujení v nadledvinách, což vede ke zvýšené produkci tohoto hormonu. Postiženy bývají zejména osoby ve věku 20-50 let. Léčba spočívá ve snížení dávek kortikoidů nebo v chirurgickém odstranění nádoru. Úplné uzdravení je obvykle možné.

Jaký je vývoj nemoci?

Cushingův syndrom je onemocnění, které je většinou léčitelné. Pokud Cushingův syndrom vznikl v důsledku užívání kortikosteroidů, pak je potřeba postupně snižovat dávky (nesmí se vysadit najednou, protože to by vedlo k masivnímu a nechtěnému poklesu kortizolu na velmi nízké hladiny). Při odstranění nádoru produkujícího kortizol je léčba většinou také velmi úspěšná, nicméně existuje riziko, že opět dojde k rozvoji nádorového bujení. Pokud je nádor, který způsobuje Cushingův syndrom na hypofýze a tento nádor je příliš velký, pak může dojít k rozvoji problémů se zrakem. Jiné komplikace zahrnují diabetes a vysoký krevní tlak. Bez léčby může být Cushingův syndrom život ohrožující.

Profylaxe a prevence

Jediná možná prevence spočívá v monitoringu kortizolu v krvi a ve správném dávkování.

Léčba

Léčba Cushingova syndromu může zahrnovat:

  • Pomalé snižování dávek kortikosteroidů pod dohledem lékaře
  • Chirurgické odstranění nádoru, který způsobuje Cushingův syndrom, a (v některých případech) následná radioterapie
  • Kortizol substituční terapie po operaci

Domácí léčení

Můžete zmírnit některé příznaky Cushingova syndromu dodržováním zdravého stravování a dbání doporučení dietologa - tímto můžete předcházet někteým příznakům z přibývání na váze. Dbejte na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, vlákniny, bílého masa a zejména ryb, které jsou bohaté na omega-3-mastné kyseliny.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky Cushingova syndromu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je Cushingův syndrom příčinou mých příznaků?
  2. Co je příčinou Cushingova syndromu?
  3. Jakou potřebuji léčbu?
  4. Jak dlouho to bude trvat, než budu pozorovat účinky léčby?
  5. Jaké jsou možné komplikace léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař Vás vyšetří a odebere anamnézu. Pokud je příčinou užívání kortikosteroidů, pravděpodobně nebude zapotřebí další vyšetření. Pokud kortikosteoridy nejsou příčinou příznaků, pak může lékař nařídit vyšetření krve a moči a zobrazovací vyšetření, které pomůže případně diagnostikovat nádorové onemocnění.

Rizikové faktory

dlouhodobé užívání kortikosteoridů

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses