Crohnova nemoc

Odborný název

Crohnova nemoc

Symptomy

průjem, křeče, bolesti břicha, horečka, krvácení z konečníku, krvavá stolice, ztráta chuti k jídlu, nevysvětlený úbytek hmotnosti, únava, bolesti kloubů a otoky, otoky očí, úst a kožní vředy, postižení jater, zpoždění růstu u dětí.

Co je to?

Crohnova choroba je chronické onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém člověka napadá zdravé tkáně v zažívacím traktu, obvykle v tenkém střevě. To vede k rozvoji otoků, křečí, chronických průjmů, problémů s výživou a krvácení. Tato nemoc není léčitelná. Užívání léků a případné chirurgické ošetření může pomoci s mírněním symptomů. Je důležité si uvědomit, že mnoho jiných (a méně závažných onemocnění - jako např. syndrom dráždivého tračníku) může být příčinou podobných příznaků.

Jaký je vývoj nemoci?

Přestože Crohnova choroba obvykle způsobuje poškození tenkého střeva, velmi často může dojít k postižení i jiných částí trávicího traktu – od úst až po tlusté střevo. Crohnova choroba se často objevuje poprvé u lidí ve věku 15-30 let a většinou se jedná o epizodická vzplanutí nemoci, kdy období příznaků střídá období bezpříznakové. Mnoho lidí udává, že některé potraviny a stres mohou vyvolat znovuvzplanutí Crohnovy choroby. Mohou se objevit závažné komplikace jako je střevní perforace, ucpání střev nebo střevní infekce. Někteří pacienti s Crohnovou chorobou po čase musí podstoupit chirurgický zákrok za účelem odstranění poškozené části střev. Vzhledem k tomu, že tato nemoc zvyšuje riziko vzniku rakoviny střev, jsou nutné pravidelné preventivní prohlídky.

Profylaxe a prevence

Prevecne autoimunitních onemocnění je velmi složitá. Spekuluje se o vlivu dědičnosti na rozvoj těchto onemocnění a spekuluje se také o vlivu dlouhodobého stresu, který taktéž může přispět k rozvoji autoimunitního onemocnění.

Léčba

Léčba Crohnovy choroby zahrnuje:

 • Léky na snížení otoku
 • Léky tlumící činnost imunitního systému (imunosupresiva)
 • Antibiotika
 • Laxativa
 • Léky na léčbu průjmu
 • Léky proti bolesti
 • Dietní změny
 • Potravinové doplňky, jako jsou vápník a vitamin D
 • Chirurgické odstranění poškozené oblasti střev

Domácí léčení

Crohnova choroba vždy vyžaduje léčbu. Vhodná je také změna jídelníčku, vyvarování se tučných pokrmů, zvýšit příjem vlákniny např. konzumací otrub, ořechů, fazolí, semen anebo zakoupení volně prodejných doplňků výživy (např. Psyllium). Vyhněte se jakýmkoliv nápojům či potravinám, které vyvolávají příznaky. Lidé s nesnášenlivostí laktózy by se měli vyhnout konzumaci mléčných výrobků. Jezte malé porce. Snažte se omezit stres relaxačními technikami. Provádějte dechová cvičení či meditaci. V lékárně si zakupte volně prodejné potravinové doplňky obsahující vitamin D a vápník.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky Crohnovy choroby - například chronický průjem a křeče - vyhledejte lékaře. Pokud máte příznaky Crohnovy choroby - spolu s těžkým zvracením nebo bolestmi - vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Proč mám tyto příznaky?
 2. Pomůže změna stravy?
 3. Potřebuji nějakou léčbu?
 4. Co mám dělat, pokud se tyto příznaky vrátí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Můžete potřebovat vyšetření krve, vyšetření stolice, RTG, biopsii, CT, anebo kolonoskopii.

Rizikové faktory

ženy, kouření, rodinná anamnéza zánětlivého onemocnění střev

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses