CREST syndrom

Odborný název

CREST syndrom

Symptomy

bolestivé kožní vředy, silná a tuhá kůže na rukou, pažích a nohou, malé červené tečky a čáry na rukou a obličeji, kašel a dušnost, problémy s polykáním, reflux žaludečních šťáv, bledé nebo modré prsty

Co je to?

CREST syndrom je druh systémové sklerodermie, vzácného autoimunitní onemocnění, které způsobuje tvrdnutí a tuhnutí tkání po celém těle. K tuhnutí a tvrdnutí dochází v důsledku hromadění pojivové tkáně - kolagenu. CREST syndrom může také poškozovat orgány jako jsou plíce, ledviny a střeva. U některých lidí se objevuje mírný průběh onemocnění. Pro většinu lidí je však CREST syndrom život ohrožující onemocnění. Neexistuje žádný lék, ale správná léčba může pomoci zvládat příznaky. Důležité je mít na paměti, že mnoho méně závažných stavů může vyvolat podobné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

CREST syndrom a jiné typy sklerodermie jsou nejčastější u lidí ve věku 30-50 let. Obvykle dochází k rozvoji CREST syndromu  pomalu. Může to začít jako Raynaudův fenomén, pro který je charakteristický bolestivé a bledé až modré prsty na rukou a nohou a to zejména v chladu. Kůže na rukou, pažích a nohou může zatvrdnout a stát se lesklou. Mnoho lidí s CREST mají potíže s polykáním a mají plicní problémy. CREST syndrom může mít mírný nebo těžký průbeh v závislosti na tom, které orgány jsou postiženy. Léčba pomáhá zmírnit příznaky a potlačit zvýšenou činnost imunitního systému.

Profylaxe a prevence

U řady autoimunitních onemocnění bylo pozorováno jejich propuknutí po určitém stresu, kterému byl organismus vystaven, ať už jde o stres psychický či fyzický. Proto je třeba organismus nepřetěžovat, nepřecházet běžné nemoci. Tyto obecné zásady by měly být dodržovány v prevenci jakéhokoli jiného onemocnění, především pokud se toto onemocnění již v rodině vyskytlo.

Léčba

Léčba CREST syndromu zahrnuje:

  • Nesteroidní antiflogistika proti bolesti a otokům (Paralen, Ibalgin...)
  • Kortikosteroidy
  • Léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva)
  • Laserová terapie
  • Rehabilitace
  • Léky na reflux žaludečních kyselin, léčba vysokého krevního tlaku, potíže při polykání, problémy s ledvinami, a jiné komplikace

Domácí léčení

CREST syndrom vždy vyžaduje lékařské ošetření. Volně prodejné léky - jako například paracetamol nebo ibuprofen - mohou pomoci od bolesti. Váš lékař může navrhnout změny ve vašem životním stylu. Pravidelné cvičení a strečink vám pomůže zůstat flexibilní. Používejte opalovací krém na ochranu pokožky. Pokud máte Raynaudův fenomén, nekuřte a nosté teplé oblečení, když je zima. Ujistěte se, že jste naočkován všemi povinnými vakcínami.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky CREST syndromu, vyhledejte lékaře. Pokud máte závažné příznaky - například potíže s dýcháním - vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaké vyšetření potřebuji?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Jaké jsou příznaky, které poukazují na ohrožení života?
  4. Jaká je prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Můžete potřebovat vyšetření krve a moči, funkční vyšetření plic, RTG, CT, biopsii a další vyšetření.

Rizikové faktory

expozice křemenného prachu a polyvinylchloridu při práci, stres

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses