Diagnózy

Coxsackie viroza

Odborný název

Infekce coxsackie virem

Symptomy

bolest v krku, rýma, kašel, bolesti hlavy, horečka, bolesti svalů, nevolnost, průjem, puchýře v ústech a na rukou a nohou, bolest očí, zarudlé oči

Co je to?

Jedná se o běžnou infekci, která se snadno šíří z člověka na člověka. Nejčastěji se vyskytuje u dětí do 10-ti let, ale může postihnout i dospělé. Zhruba u poloviny nakažených se neobjevují žádné příznaky. V případě, že se příznaky vyskytují, jedná se o bolest v krku, rýmu, kašel, bolesti hlavy, horečku, bolesti svalů, nevolnost a průjem. Virus také může způsobit puchýře v ústech a na rukou a nohou. Může také dojít k rozšíření infekce do očí, což vede k jejich bolestivosti a zarudnutí. Závažné komplikace se vyskytují méně často, ale zahrnují poškození srdce, mozku, svalů hrudníku nebo mozkomíšních blan. Novorozenci jsou ohroženy více závažnámi komplikacemi. Většina lidí se uzdraví asi 1-5 dní po začátku samoléčby.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se objevují několik dní po nákaze a zahrnují bolesti hlavy, horečku, bolesti svalů a bolest v krku. Dále se může objevit bolest břicha a průjem. Mezi další příznaky patří vyrážka na rukou, nohou a v ústech a bolest a zarudnutí očí. Příznaky většinou odezní během 1-7 dní. Většina lidí jsou nakažlivá během prvního týdne, ale někdy se může virus šířit i týden po odeznění příznaků.

Profylaxe a prevence

Kýchání a kašlání, kontakt s tekutinou z puchýřů nebo dotyk předmětů kontaminovaných výkaly může zvýšit riziko šíření viru. Zde jsou způsoby, jak pomoci zabránit šíření viru:

 • Často si myjte ruce, pokud jste infekční a to zejména po smrkání, kýchání, kašli nebo po užití toalety.
 • Umyjte si ruce důkladně po výměně plenek.
 • Nesdílejte ručníky, sklenice, příbory, počítačové klávesnice, nebo telefony s někým, kdo je infekční
 • Zakryjte si ústa při kašli nebo kýchání.
 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.
 • Každý kdo je infekční, by měl zůstat doma a nechodit do práce/školy, aby nešířil nákazu.

Léčba

Neexistuje žádná speciální léčba pro virus Coxsackie.

 • Paracetamol může zmírnit horečku a bolesti (nikdy nepodávejte aspirin dětem nebo dospívajícím. Aspirin může způsobit Reyeův syndrom, vzácný, ale potenciálně nebezpečný stav).
 • Odpočinek a péče zmírní příznaky dokud virus nezmizí.

Domácí léčení

Domácí péče zahrnuje:

 • Odpočinek
 • Paracetamol k úlevě od horečky a bolesti.
 • Pití dostatku tekutin
 • Kloktání teplé slané vody
 • Jíst nebo pít teplé nebo studené potraviny nebo nápoje, které zklidní bolavý krk - doporučit lze zejména bylinkové čaje jako je zázvor nebo šalvěj
 • Užívání pastilek proti bolesti v krku (např. Septolete)
 • Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se objevuje vysoká horečka, problémy s příjmem potravy, zvracení, průjem, bolest a zarudnutí očí, bolest v krku nebo vředy na rukou, v okolí úst nebo na nohou, pak vyhledejte lékaře. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud má vaše dítě  potíže s dýcháním, křeče, nebo silné bolesti hlavy se ztuhnutím šíje, zvracení, je zmatené nebo extrémně ospalé.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohl by být Coxackie virus nebo nějaký jiný stav příčinou mých příznaků?
 2. Jedná se o infekční onemocnění?
 3. Jak mohu zabránit šíření infekce?
 4. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 5. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat infekci virem Coxsackie tím, že odebere anamnézu a udělá fyzikální vyšetření. Dále může provést výtěry z krku za účelem vyloučení streptokokové infekce.

Rizikové faktory

děti do 10-ti let, kontakt s nakaženou osobou, oslabený imunitní systém

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses