Vystavení chladu

Odborný název

Vystavení chladu

Symptomy

barevné změny na kůži, znecitlivění, píchání, zarudnutí, puchýře, třes, ospalost, zmatenost, nízká teplota, obtíže při mluvení, slabý puls, mělké dýchání, bezvědomí

Co je to?

Mírné vystavení chladu obvykle nezpůsobuje potíže, ale dlouhodobý pobyt v chladném prostředí s sebou nese zdravotní rizika. Nejvíce nebezpečné je podchlazení - život ohrožující pokles tělesné teploty. Může také dojít ke vzniku omrzlin, které mohou způsobit poškození tkáně, často na prstech, nohou nebo uších. Prvním příznakem nebezpečného vlivu studené teploty jsou necitlivost nebo brnění. Dále se objevuje oteklá zarudlá kůže, která je nejprve bolestivá, ale v další fázi se bolest vytrácí.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud máte příznaky zvýšené expozice chladu, jako je necitlivost, chvění nebo brnění, je nutné zvýšit okolní teplotu, aby se zabránilo podchlazení. Vhodné je zabalení do deky a pití teplých nápojů (ne však alkoholických nápojů). Vykonávejte také nějakou svalovou činnost, aby jste zvýšili produkci tepla. Pokud pozorujete příznaky podchlazení jako je nízká tělesná teplota, mělké dýchání, únava nebo ospalost, vyhledejte lékaře.

Profylaxe a prevence

Prevencí podchlazení je dostatečné oblékání se, jestliže je zima. Důležitá je také lehká fyzická aktivita, která pomůže zabránit rozvoji omrzlin. Popíjejte teplé nápoje, které také zvýší teplotu těla. Vhodnou prevencí je také pravidelné otužování - např. pravidelné navštěvování sauny nebo sprchování střídavě studenou a teplou vodou.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Umístění podchlazené osoby do teplého prostředí (např. do domu)
  • Zahřívání dekami a elektrickými přikrývkami
  • Nealkoholické a bezkofeinové teplé nápoje
  • Tření kůže o kůži s jinou osobou
  • Namáčení prochladlých končetin ve vlažné vodě
  • Usušení, je-li kůže mokrá

Domácí léčení

Pokud došlo pouze k mírnému podchlazení, je možné jej léčit doma – sundejte všechno mokré oblečení, a zabalte se do několika vrstev přikrývek. Pijte teplé nápoje, zejména bylinkové čaje (vhodný je např. zázvorový čaj s medem). Vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů a nápojů obsahující kofein. Pokud máte omrzliny a nemůžete se ihned dostat k lékaři, namočte končetinu do vlažné (nikoliv horké!) vody. Snažte se vyhledat lékařskou pohotovost. Pokud došlo k vážnému podchlazení a objevují se příznaky jako např. neustálé chvění, usínání nebo upadání do bezvědomí, okamžitě volejte lékařskou pohotovost.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte pocit necitlivosti po dlouhodobém pobytu v chladu, navštivte svého lékaře.

Podchlazení je kritický stav. Pokud máte příznaky jako je například konstantní třes nebo snížení tělesné teploty pod 35°C - okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek.

Rizikové faktory

pobyt v chladném počasí nebo větru, nedostatečně teplé oblečení, pád do studené vody, vlhké oblečení, staré osoby, děti, alkohol nebo užívání drog, zdravotní problémy jako je snížená funkce štítné žlázy, cukrovka, duševní nemoci, některé léky na léčbu deprese, úzkost, nevolnost

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses