Diagnózy

Cizí těleso ve zvukovodu

Odborný název

Cizí těleso ve zvukovodu

Symptomy

bolest nebo nepříjemné pocity v uchu, pocit plnosti v uchu, ztráta sluchu, bolest ucha, zarudnutí, výtok sekretu z ucha, nevolnost nebo zvracení, krvácení, škrábání nebo tahání v uchu, bzučení v uchu

Co je to?

Cizí těleso v uchu může způsobit zarudnutí, bolest, problémy s odtokem sekretu z ucha a ve vzácných případech ztrátu sluchu. Nejčastěji jsou cizí tělesa v uchu nalézány u dětí, které si do uší strkají různé hračky, knoflíky nebo jídlo. U starších dětí nebo dospělích bývá v uchu nalezen nejčastěji hmyz. Cizím tělesem může být svým způsobem také mazová zátka, která může vést až k nedoslýchavosti. Lékaři většinou odstraní předměty z ucha různými lékařskými nástroji, magnety, výplachem nebo odsáváním.

Jaký je vývoj nemoci?

V případě, že těleso trčí z ucha, můžete se pokusit jej opatrně vyjmout pinzetou. Ale i přesto poté vyhledejte lékaře, aby zkontrolovat, zda-li nedošlo k poškození vnějšího zvukovodu nebo bubínku. Lékaři většinou odstraní cizí předměty z ucha pomocí speciálních nástrojů, magnetů, výplachem nebo odsáním. Ve vzácných případech, je-li cizí těleso příliš hluboko, může být těleso odstraněno na operačním sále. Také mohou být předepsána antibiotika pro případný rozvoj infekce. Ve většině případů dochází k plnímu zotavení bez trvalých následků. Méně často může cizí těleso poškodit ušní bubínek a další struktury, což může vyžadovat péči na ORL oddělení.

Profylaxe a prevence

Prevencí je udržování potenciálně nebezpečných předmětů v dostatečné vzdálenosti od dětí. Nedoporučuje se také užívání vatových tyčinek k čištění zevního zvukovodu, protože se často stává, že vatový konec tyčinky zůstane ve zvukovodu.

Léčba

Lékař může odstranit cizí těleso nástrojem nebo magnetem. Někdy je také využit výplach nebo odsání cizího předmětu. Ve vzácných případech je nutné chirurgické odstranění cizího tělesa na operačním sále. Lékař může také předepsat antibiotika v kapkách, aby se předešlo rozvoji infekce.

Domácí léčení

Pokud objekt trčí z ucha, zkuste jej opatrně odstranit pinzetou. Nepoužívejte vatový tampon, zápalku nebo jiný předmět, který by mohl prorazit bubínek. V případě přítomnosti hmyzu v uchu zkuste různě polohovat hlavu tak, aby měl hmyz možnost vylétnout. Pokud se to nedaří, nalijte pár kapek teplého olivového nebo dětského oleje do vnějšího zvukovodu. Hmyz se tak udusí a později vyteče ze zvukovodu spolu s olejem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte lékaře, pokud Vy nebo Vaše dítě má cizí těleso v uchu nebo jakékoliv přízanky přítomnosti cizího tělesa v uchu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je sluch mého dítěte v ohrožení?
  2. Kdy je to bezpečné, odstraňovat cizí těleso doma?
  3. Jak mohu zabránit tomu, aby se to stalo znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař využije otoskopu k prohlédnutí zevního zvukovodu.

Rizikové faktory

děti

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses