Cizí těleso v pochvě

Odborný název

Cizí těleso v pochvě

Symptomy

vaginální bolest, svědění a podráždění, bolest při souloži, vaginální krvácení, horečka, bolesti břicha, vyrážka, bolestivé močení a výtok z pochvy

Co je to?

Některé předměty jsou přímo vyrobeny pro použití v pochvě – tampony nebo vaginální čípky. Ostatní objekty, které nejsou určeny pro zavádění do pochvy mohou být zavedeny buď náhodně nebo úmyslně. U malých holčiček je poměrně časté, že si do pochvy zavádějí některé předměty (např. pastelky) za účelem poznání vlastního těla. Dospívající dívky, které začínají užívat menstruační tampony si mohou nedopatřením jeden tampon nechat zavedený a zavést tampon další. Pokud je tampon ponechán v pochvě více než jeden den, pak může způsobit svědění, podráždění a vaginální výtok. Také může dojít k rozvoji vzácné, ale závažné stafylokokové infekce zvané syndrom toxického šoku. Cizí předměty také mohou být zaváděny do pochvy za účelem sexuálního uspokojení. Malé a neostré předměty obvykle nezpůsobují bolest, ale může dojít k rozvoji infekce nebo jiných komplikací, pokud nejsou odstraněny. Ženy, které jsou sexuálně zneužívány, mohou být poškozeny velkými, ostrými předměty, které způsobá kromě bolesti také krvácení a vznik podlitin.

Jaký je vývoj nemoci?

Menší předměty nemusí nejprve způsobit žádné problémy, ale při jejich odstranění může dojít k rozvoji infekce, charakterizované nepříjemným zápachem, vaginálním výtokem, svěděním či podrážděním. Vzácně může dojít k rozvoji syndromu toxického šoku a to zejména u uživatelek menstruačních tamponů. Pokud je tampon ponechán v pochvě příliš dlouho, může se rozvinout stafylokoková infekce, pro kterou je charakteristická horečka, zimnice, nevolnost, zvracení a průjem. Každý, u koho by se tyto příznaky rozvinuly by měl okamžitě navštívit lékaře. Ve vzácných případech může infekce v oblasti porodních cest způsobit zjizvení a neplodnost.

Profylaxe a prevence

Uživatelky menstruačních tamponů by měli dbát na jejich pravidelnou výměnu. Zavádění nástrojů za účelem sexuálního uspokojení by mělo být prováděno s maximální opatrností.

Léčba

  • Odstranění cizího tělesa
  • Léčba jakékoliv infekce
  • Antibiotika v případě potřeby

Domácí léčení

Většinou mohou být cizí tělesa vyjmuty bez lékařské pomoci. Důležité je si nejprve řádně umýt ruce, aby se snížilo riziko zanesení infekce.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Máte-li cizí těleso v pochvě, které nemůžete odstranit sami anebo máte neovyklý vaginální výtok, svědění, neobvyklý zápach, pak se obraťte na svého gynekologa. Pokud trpíte vaginální bolestí, krvácíte, máte horečku, zimnici, trpíte nevolností, zvracením nebo průjmem, pak vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Došlo k poškození pochvy?
  2. Měla bych se na nějaký čas vyhnout užívání tampónů?
  3. Měla bych se na nějaký čas vyhnout pohlavnímu styku?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a udělá fyzikální  a gynekologické vyšetření. Jiné testy mohou zahrnovat RTG, CT nebo ultrazvuk.

Rizikové faktory

malé dívky, uživatelky menstruačních tamponů, různé sexuální praktiky

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses