Diagnózy

Cizí těleso v nose

Odborný název

Cizí těleso v nose

Symptomy

potíže s dýcháním přes nosní dírky, pocit cizího tělesa v nose, bolest v nose, krvavý nebo zapáchající výtok z nosu, rozmrzelost kojenců

Co je to?

Nejčastěji jsou cizí tělesa v nose nacházena u dětí, které si je vkládají do nosních dírek ze zvědavosti. Přítomnost cizího tělesa může způsobit bolest, výtok z nosu, krvácení z nosu, ucpání nosu nebo potíže s dýcháním nosem. Cizí tělesa do nosu nejčastěji zavádějí batolata a děti ve věku 1-8 let a zpravidla se jedná o potraviny, malé hračky, korálky nebo pastelky. Nebezpečí hrozí, jestliže dojde k posunu tělesa hluboko do nosní dutiny nebo až do dolních cest dýchacích, kde může způsobit dušení. Proto je lepší nepokoušet se těleso odstraňovat doma, ale raději navštívit lékaře, který pro tyto případy bývá lépe vybaven.

Jaký je vývoj nemoci?

Po odstranění předmětu většina dětí nemá žádné dlouhodobé problémy. Můžou se však objevit komplikace při ještě neodstraněném předmětu, kdy může docházet ke krvácení, zánět vedlejších nosních dutin, podráždění či zvracení v důsledku spolykané krve. Nejzávažnější komplikací je dušení, které je sice velmi vzácné, ale může být fatální.

Profylaxe a prevence

Soustavně dětem vysvětlujte, že není dobré dávat si jakékoliv předměty do nosu. Udržujte malé předměty v dostatečné vzdálenosti od malých dětí.

Léčba

 • Odstranění pomocí dlouhé pinzety, nástrojem s háčkem nebo jemné odsání
 • Odstranění kovových předmětů pomocí magnetu
 • Zasunutí katetru a následné nafouknutí balonku, který předmět posune z nosní dírky ven

Domácí léčení

 • Jestliže objekt vyčnívá z nosu (např. pastelka), můžete jej vytáhnout.
 • Nepoužívejte žádné nástroje nebo vatové tampony pro odstranění předmětu. Mohlo by dojít k zatlačení předmětu hlouběji.
 • Zastavte krvácení tlakem před sterilní krytí. Jestliže se krvácení nedaří zastavit, vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře okamžitě, jestliže vaše dítě má cizí předmět v nose a nemůžete jej odstranit, pokud je objekt v obou nosních dírkách nebo v případě, že je v okolí nosních dírek vyrážka.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou symptomů mého dítěte opravdu cizí těleso v nose?
 2. Jaké ošetření je vhodné pro mé dítě?
 3. Jaké jsou možné komplikace z léčby?
 4. Za jak dlouho se bude mé dítě cítit lépe?
 5. Hrozí nějaké trvalé následky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může se pomocí správného osvětlení podívat do nosu. Pokud bude mít podezření, že je objekt hluboko uvnitř nosu, může lékař použít optický fotoaparát nebo objednat CT.

Rizikové faktory

Udržování drobných předmětů v bezpečné vzdálenosti od malých dětí

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses