Cirhóza

Odborný název

Cirhóza

Symptomy

slabost, únava, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, páchnoucí stolice, žluté zabarvení kůže (žloutenka), svědění, zvětšené špičky prstů, hromadění tekutiny v břiše (ascites), neobvyklé modřiny, krvácení

Co je to?

Cirhóza je chronické onemocnění jater, které s postupnou progresí vede k tomu, že játra jako orgán selhávají. Mezi hlavní příčiny cirhózy patři alkoholismus a chronická infekční hepatitida C. Dochází k poškození jaterní tkáně a vzniká zajizvení, které znemožňuje normální průtok krve játry, čímž se snižuje schopnost jater odstraňovat toxiny a bakterie z těla. Také je narušena schopnost jater zpracovat živiny, hormony a některé léky. Poškození jater také může způsobit vysoký krevní tlak. Cirhózu nelze vyléčit, ale je možné zabránit dalšímu poškození tohoto kriticky důležitého orgánu.

Jaký je vývoj nemoci?

Neexistuje žádná léčba cirhózy. Jedinou léčbou je zabránění dalšího poškození jater a léčba již vzniklých komplikací. Hlavní příčinou cirhózy je alkoholismus, který pokud není léčen, a nemocná osoba v konzumaci alkoholu pokračuje, pak je pro ně toto onemocnění brzy fatální. Poškození jater také mohou způsobit některá léčiva nebo potravinové doplňky, proto informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Profylaxe a prevence

Prevencí je vyvarovat se zvýšení konzumaci alkoholu a dalších návykových látek. V případě, že je vám diagnostikována hepatitida C, dbejte na její správnou léčbu - neléčená hepatitida C může vést taktéž k rozvoji cirhózy. Očkujte se také proti hepatitidě B. Dbejte na zdravý životní styl - zejména se vyvarujte konzumaci tučných a smažených jídel a dostatečně odpočívejte.

Léčba

Léčba cirhózy závisí na příčině onemocnění a zda jsou přítomny komplikace. Cílem léčby je zpomalit progresi jizvení tkáně v játrech a prevence nebo léčba komplikací tohoto onemocnění.

 • Nepijte alkohol.
 • Vyhněte se lékům, které mohou být toxické pro játra, včetně volně prodejných léků.
 • Hospitalizace v případě závažné cirhozy doprovázené komplikacemi
 • Transplantace jater

Domácí léčení

Pokud máte cirhózu, je několik věcí, které můžete udělat, aby jste zpomalili progresi tohoto onemocnění.

 • Nepijte žádný alkohol.
 • Promluvte si se svým lékařem dříve, než začnete jakékoliv léky, ať už na předpis nebo volně prodejné léky, vitamíny a bylinné doplňky. Cirhotická játra jsou citlivá na určité léky.
 • Nechte se očkovat proti hepatitidě.
 • Vyhněte se konzumaci syrových ústřic nebo jiné syrových korýšů, které mohou obsahovat bakterie, které mohou být nebezpečné pro lidi s cirhózou.
 • Pijte odvar z ostropestřce mariánského, který má hepatoprotektivní účinky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud se u Vás objeví některý z příznaků cirhózy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak rozsáhlé je poškození mých jater?
 2. Co mohu udělat, aby se zabránilo dalšímu poškození?
 3. Jaké komplikace mohou nastat?
 4. Mohu tyto komplikace léčit?
 5. Je nutná transplantace jater?

Jak bude probíhat vyšetření?

Diagnóza je založena na fyzikálním vyšetření, anamnéze a řadě testů, včetně krevních testů. CT vyšetření, ultrazvuk, nebo jiné zobrazovací metoy mohou být využity k posouzení stavu Vašich jater. Může být také provedena jaterní biopsie za účelem stanovení míry jaterního poškození.

Rizikové faktory

nadměrná konzumace alkoholu, chronická hepatitida C, obezita

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses