Cirhóza
slabost, únava, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, páchnoucí stolice, žluté zabarvení kůže (žloutenka), svědění, zvětšené špičky prstů, hromadění tekutiny v břiše (ascites), neobvyklé modřiny, krvácení
Cirhóza je chronické onemocnění jater, které s postupnou progresí vede k tomu, že játra jako orgán selhávají. Mezi hlavní příčiny cirhózy patři alkoholismus a chronická infekční hepatitida C. Dochází k poškození jaterní tkáně a vzniká zajizvení, které znemožňuje normální průtok krve játry, čímž se snižuje schopnost jater odstraňovat toxiny a bakterie z těla. Také je narušena schopnost jater zpracovat živiny, hormony a některé léky. Poškození jater také může způsobit vysoký krevní tlak. Cirhózu nelze vyléčit, ale je možné zabránit dalšímu poškození tohoto kriticky důležitého orgánu.
Neexistuje žádná léčba cirhózy. Jedinou léčbou je zabránění dalšího poškození jater a léčba již vzniklých komplikací. Hlavní příčinou cirhózy je alkoholismus, který pokud není léčen, a nemocná osoba v konzumaci alkoholu pokračuje, pak je pro ně toto onemocnění brzy fatální. Poškození jater také mohou způsobit některá léčiva nebo potravinové doplňky, proto informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.
Prevencí je vyvarovat se zvýšení konzumaci alkoholu a dalších návykových látek. V případě, že je vám diagnostikována hepatitida C, dbejte na její správnou léčbu - neléčená hepatitida C může vést taktéž k rozvoji cirhózy. Očkujte se také proti hepatitidě B. Dbejte na zdravý životní styl - zejména se vyvarujte konzumaci tučných a smažených jídel a dostatečně odpočívejte.
Léčba cirhózy závisí na příčině onemocnění a zda jsou přítomny komplikace. Cílem léčby je zpomalit progresi jizvení tkáně v játrech a prevence nebo léčba komplikací tohoto onemocnění.
Pokud máte cirhózu, je několik věcí, které můžete udělat, aby jste zpomalili progresi tohoto onemocnění.
Vyhledejte lékaře, pokud se u Vás objeví některý z příznaků cirhózy.
Diagnóza je založena na fyzikálním vyšetření, anamnéze a řadě testů, včetně krevních testů. CT vyšetření, ultrazvuk, nebo jiné zobrazovací metoy mohou být využity k posouzení stavu Vašich jater. Může být také provedena jaterní biopsie za účelem stanovení míry jaterního poškození.
nadměrná konzumace alkoholu, chronická hepatitida C, obezita