Chronické selhání ledvin

Symptomy

 • nespavost
 • zmatenost
 • únava
 • otok
 • snížené močení
 • bolest hlavy
 • pocit na zvracení nebo zvracení
 • ospalost
 • úbytek na váze

Co je to?

Chronické onemocnění ledvin je vážné onemocnění, při kterém dochází postupné ztrátě funkčnosti ledvin. Jestliže ledviny nepracují správně, dochází k hromadění odpadních produktů a tekutiny v těle, což má za následek rozvoj mnoha různých symptomů. Ve většině případů se neobjevují žádné příznaky po mnoho let – chronické renální selhání je diagnostikováno většinou až v pokročilém stadiu. Nejčastěji jej způsobují celková onemocnění jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, autoimunitní onemocnění a zánětlivá onemocnění ledvin. Mezi hlavní příznaky renálního selhávání patří únava, slabost, časté močení, otoky nohou, opuchlé oči, potíže se spánkem, potíže se soustředěním, nechutenství, nevolnost a bolest hlavy.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se zpravidla objevují až v pokročilé fázi onemocnění, tedy až po mnoha letech od začátku rozvoje tohoto onemocnění. V důsledku úplného selhání je potom nutné pravidelně absolvovat dialýzu nebo podstoupit transplantaci ledvin.

Profylaxe a prevence

Důležitý je dostatečný příjem tekutin a pravidelné preventivní vyšetření, pokud je u vás vyšší riziko rozvoje tohoto onemocnění (diabetici, pacienti s autoimunitním onemocněním). Důležité je také dodržování terapie vedoucí ke snížení vysokého krevního tlaku, který hraje v rozvoji tohoto onemocnění velkou roli. Co se stravy týče, je potvrzen pozitivní vliv nízkoproteinových diet a snížené konzumaci soli, které nezatěžují ledviny. Velký vliv má také snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Mnoho léčiv působí nefrotoxicky (škodlivě), proto se o užívání těchto léčiv poraďte s lékařem.

Léčba

 • antihypertenziva
 • hypolipidemika
 • perorální antidiabetika, inzulín
 • speciální dieta
 • dialýza
 • transplantace ledvin

Domácí léčení

Pokud trpíte cukrovkou, snažte se snížit hladinu cukru a tuto hladinu udržovat. Obecně se při diabetu doporučuje zvýšit příjem některých stopových prvků – zejména chromu a zinku, které můžete volně koupit v lékárně jako doplněk stravy. Důležité je snížit příjem cukrů na minimum a nahradit jej umělými sladidly, které běžně koupíte v obchodě nebo v lékárně. Velmi vhodná je také stevie, která svou sladkou chutí taktéž nahradí cukr. Velmi důležité je zvýšit přísun omega-3-mastných kyselin (buď z potravy – lněné semínko, ryby,…) nebo koupí volně prodejných doplňků stravy – lněný olej a rybí tuk. Diabetici obecně by měli zvýšit příjem vitamínů, proto zvyšte příjem ovoce a zeleniny a kupte si volně prodejné vitamínové přípravky. Jestliže máte zvýšení LDL-cholesterol, užívejte doplněk stravy obsahující mangan, dále je velmi vhodný chrom, který má podobné účinky. Dbejte na dostatečný příjem tekutin – čisté vody anebo neslazených bylinných čajů – např. odvar ze zlatobýlu, přeličky polní nebo kopřivy. Ze zeleniny se doporučuje pro podporu funkce ledvin petržel.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, jestliže máte nějaké příznaky chronického selhání ledvin. Vyhledejte okamžitě lékaře, pokud máte bolesti na hrudi, potíže s dýcháním, silnou bolest hlavy nebo nepřetržitě zvracíte.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou mých příznaků selhání ledvin?
 2. Jak pokročilý je to stav?
 3. Jakou potřebuji léčbu?
 4. Musím držet nějakou dietu?
 5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také zažádat o odběry krve, moči a dále vás může odeslat na další vyšetření jako je ultrazvuk a MR.

Rizikové faktory

diabetes; vysoký krevní tlak; onemocnění srdce; vysoká hladina cholesterolu; kouření; obezita; onemocnění ledvin v rodinné anamnéze; věk nad 65 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses