Chronická obstrukční plicní nemoc

Symptomy

Dušnost, únava, slabost, chronický kašel, obtížné cvičení, tlak na hrudi, zmodrání při námaze

Co je to?

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je chronické plicní onemocnění. Vzniká na podkladě chronického zánětu průdušek (plicního emfyzému nebo chronické bronchitidy). Lidé s CHOPN mohou trpět jedním nebo oběma těmito onemocněními. Kouření je nejčastější příčinou. Chronická obstrukční plicní nemoc se vyvíjí dlouho, po dobu několika měsíců až let. Mezi příznaky patří dušnost, chronický kašel, sípání a tlak na hrudi.

Jaký je vývoj nemoci?

COPD obvykle vyvíjí v průběhu mnoha let. Dušnost nebo kašel jsou často prvním příznakem. Tyto příznaky se postupně zhoršují s tím jak nemoc postupuje. Nejprve může být dušnost pociťována při zátěži, později si na ni však lidé s touto nemocé stěžují i v klidu. Není žádný lék na léčbu CHOPN, ale jestliže přestanete kouřit, můžete zpomalit progresi onemocnění a cítit se tak lépe.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k zásadnímu vlivu kouření na rozvoj této nemoci je nejlepší prevencí, pokud s kouřením vůbec nebudete začínat. Dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřte zejména na ovoce, zeleninu a dostatek bílkovin, dbejte na aktivní pohyb a to především na čerstvém vzduchu. Vyhněte se zaměstnání v prašných podmínkách, které mohou mít podobný účinek na rozvoj onemocnění jako cigarety. Používejte ochranné pomůcky.

Léčba

Léčba CHOPN může zahrnovat:

  • Odvykání kouření
  • Léky k rozšíření dýchacích cest
  • Oxygenoterapie
  • Plicní rehabilitace
  • Operace

Domácí léčení

Přestaňte kouřit a vyhněte se pasivnímu kouření. Vyhněte se vdechování kouře z krbů a znečištěnému ovzduší. Velmi pomáhá takzvaná dechová rehabilitace, každý pacient s chronickou obstrukční plicní nemocí se musí naučit správně používat dýchací svaly – bránici, břišní stěnu. Velmi dobrá je při dechové rehabilitaci hra na dechový hudební nástroj (např. flétna), kdy se naučíte správně dýchat. Pijte odvary z bezového květu, lipového květu a podbělu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Měli byste navštívit lékaře, pokud máte nějaké příznaky CHOPN. Vyhledejte lékařskou péči ihned, pokud máte závažnou dušnost nebo bolest na hrudi.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mám CHOPN?
  2. Jaké testy budu potřebovat na diagnostikování tohoto onemocnění?
  3. Jaké jsou možnosti léčby?
  4. Měl bych dělat něco jinak, aby se můj stav nezhoršoval?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Můžete také požadovat krevní testy, funkční vyšetření plic, RTG hrudníku nebo CT.

Rizikové faktory

kouření, pasivní kouření, věk nad 40 let, expozice výparům, prachu nebo znečištěnému ovzduší

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses