Diagnózy

Chřipka

Symptomy

Horečka, bolest v krku, kýchání, bolest dutin, rýma, bolesti hlavy, bolesti svalů, kašel, únava

Co je to?

Chřipka je infekce dýchacích cest způsobená chřipkovým virem. Mezi chřipkové příznaky patří horečka, bolest v krku, rýma, bolest hlavy, kašel, bolesti svalů a únava. K přenosu viru dochází prostřednictvím kapének (tedy kýcháním, kašláním apod.) z člověka na člověka. Většina lidí se vyléčí domácí léčbou, která spočívá v dostatku odpočinku a podáním volně prodejných léků. Pro některé lidi může být ale chřipka nebezpečná nebo život ohrožující. Malé děti, starší lidé, těhotné ženy a osoby se sníženou imunitou jsou vystaveni riziku komplikací jako je např. zápal plic. Předpis antivirotik může urychlit léčbu a zmírnit symptomy. Velmi vhodné je také každoroční očkování proti chřipce.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky jsou podobné nachlazení, ale objevují se náhle a mohou být závažnější. Většina lidí se plně zotaví během jednoho nebo dvou týdnů domácí léčby. Nicméně chřipka může být život ohrožující a to zejména pro seniory, malé děti, těhotné ženy a lidé s některými chronickými chorobami (např. pro astmatiky). Dokonce i zdraví dospělí mohou mít vážné příznaky.

Profylaxe a prevence

Profylakticky je velmi vhodné každoroční očkování proti chřipce, které může proti tomuto onemocnění poskytnout velmi dobrou imunitu, nicméně je vždy nutné si uvědomit, že ochrana očkováním není nikdy 100%, protože viry velmi rychle mutují a můžete se tedy infikovat virem, proti kterému ještě nemusí být vyvinuta očkovací látka. Chřipka se šíří přímým kontaktem s někým, kdo je nemocný, nebo dotykem předmětů, kterých se nemocná osoba dotkla nebo je užívá (telefony nebo počítačové klávesnice), proto se snažte minimalizovat kontakt s nemocným, včetně předmětů, které používá. Častěji si myjte ruce a při kýchání si dávejte ruku před ústa. Jestliže máte chřipkové příznaky, zůstaňte raději doma, ať infekci nešíříte na další osoby. V období chřipek zvyšte svou péči o imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Také se pravidelně otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Chřipkové příznaky většinou vymizí sami po 1-2 týdnech domácí léčby. Antihistaminika, dekongestiva, nesteroidní antiflogistika, zvýšený příjem tekutin, a inhalace vlhkého vzduchu mohou pomoci zmírnit příznaky. Lidem se zvýšeným rizikem komplikací a pro lidi s těžkými příznaky lze předepsat antivirové léky, jako je oseltamivir (Tamiflu) a zanamivir (Relenza) které pomohou zmírnit symptomy a předejít rozvoji komplikací.

Domácí léčení

Domácí péče zahrnuje:

 • Volně prodejné léky pro zmírnění horečky a bolesti (aspirin, ibalgin apod.)
 • Antihistaminika a nosní dekongestiva k uvolnění ucpaného nosu
 • Zvýšený příjem tekutin - zejména jsou vhodné čaje z máty, lípy, šípku, zázvoru nebo černého bezu.
 • Kloktání teplou slanou vodou
 • Užívání pastilek proti bolesti v krku (např. Septolete, Strepsils)
 • Odpočinek
 • Vyhýbání se kouření
 • Priessnitzovy obklady

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte závažné příznaky nebo jste ve zvýšeném riziku vzniku pozdějších komplikací. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte potíže s dýcháním, dušnost, bolest břicha, bolest na hrudi, jste zmatený, máte závratě, zvracíte, nebo pokud máte více než 3 dny horečku.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou mých příznaků chřipka?
 2. Jak se mohu vyhnout šíření mezi rodinou a přáteli?
 3. Musím zůstat doma a nejít do školy/práce?
 4. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Lékař může provést odběr kapky krve za účelem stanovení hodnoty CRP, čímž rozezná, jestli se jedná o bakteriální anebo virovou infekci.

Rizikové faktory

Kouření, oslabený imunitní systém, kontakt s nemocnou osobou, práce v kolektivu - učitel, lékař apod.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses