Chlamydie (ženy)

Symptomy

výtok z pochvy, bolestivé močení, bolest břicha, bolest při pohlavním styku, bolest v dolní části zad, nevolnost, horečka, krvácení mezi menstruacemi, bolest konečníku, výtok z konečníku

Co je to?

Chlamydie jsou bakterie, které způsobují některá pohlavně přenosná onemocnění. U většiny žen se neobjevují žádné příznaky. Pokud se příznaky objeví, jedná se většinou o bolestivé močení, výtok z pochvy, bolest v dolní části zad, bolest břicha nebo bolest při pohlavním styku. Pokud se neléčí, chlamydie může způsobit zánětlivé onemocnění a neplodnost. Těhotné ženy mohou chlamydie přenést na své dítě během porodu způsobit tak novorozenci zápal plic nebo zánět spojivek. Léčba spočívá v podání antibiotik.

Jaký je vývoj nemoci?

Obvykle se neobjevují žádné příznaky, takže velká část žen si vůbec nemusí uvědomovat, že je nakažená. Pokud jsou příznaky přítomny, objevují se většinou 1-3 týdny po nákaze. Infekce začíná v oblasti močové trubice a děložního čípku, což způsobuje bolestivé močení a výtok z pochvy. Infekce může dál pokračovat do vejcovodů a způsobit bolest v dolní části zad, bolest břicha, horečku, nevolnost, bolest při pohlavním styku a krvácení mezi menstruacemi. K tomuto šíření může docházet i pokud se jedná o bezpříznakový průběh. Léčba spočívá v podání antibiotik a musí ji podstoupit oba sexuální partneři.

Profylaxe a prevence

Chlamydie se šíří při vaginálním, análním a někdy i orálním sexu. Riziko se snižuje při chráněném pohlavním styku a také při pohlavním styku dlouhodobě s jedním a stejným partnerem.

 

Léčba

Léčba spočívá v podání antibiotik. Je důležité, užívat léky dle pokynů, jinak hrozí, že se infekce znovu objeví. Po dobu léčby nesouložte a ujistěte se, že vaši sexuální partneři jsou rovněž správně léčeni.

Domácí léčení

Je-li nutná léčba antibiotiky, dodržujte ji. Zároveň se zaměřte na posílení imunity - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky chlamydiové infekce, jako je např. bolestivé močení. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku, bolest břicha spolu a vaginálním výtokem.

 

 

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být infekce chlamydiemi příčinou mých problémů?
  2. Jedná se o nakažlivé onemocnění?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?
  4. Musím dodržovat nějaká opatření během léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může diagnostikovat chlamydie tím, že odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a udělá vyšetření moči a vyšetření děložního čípku.

Rizikové faktory

více sexuálních partnerů, sex s někým, kdo má více sexuálních partnerů, nechráněný sex, sex s nakaženou osobou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses