Chlamydie (muži)

Symptomy

výtok z penisu, bolestivé močení, bolest nebo citlivost varlat, rektální bolest

Co je to?

Chlamydia je bakterie, která je zodpovědná za přenos některých pohlavně přenosných chorob. V případě mužské populace se vyskytuje zejména u homosexuálů. Mnoho mužů, kteří mají chlamydie nemají žádné příznaky. Pokud se příznaky objeví, jedná se zejména o bolestivé močení, výtok z penisu a bolest nebo citlivost varlat. Léčba spočívá v podání antibiotik.

Jaký je vývoj nemoci?

Infekce často není doprovázena žádnými příznaky, takže o nákaze chlamydiemi ani nemusíte vědět. Pokud se objeví příznaky, pak přicházejí obvykle 1-3 týdny od nákazy. Léčba spočívá v podání antibiotik a zpravidla bývá úspěšná. Léčbu musí podstoupit i všichni sexuální partneři, aby se zabránilo opětovnému přenosu.

Profylaxe a prevence

Chlamydie se šíří při vaginálním, análním a někdy i orálním sexu. Riziko se snižuje při chráněném pohlavním styku a také při pohlavním styku dlouhodobě s jedním a stejným partnerem.

Léčba

Léčba spočívá v podání antibiotik. Je důležité, užívat léky dle pokynů, jinak hrozí, že se infekce znovu objeví. Po dobu léčby nesouložte a ujistěte se, že vaši sexuální partneři jsou rovněž správně léčeni.

Domácí léčení

Je-li nutná léčba antibiotiky, dodržujte ji. Zároveň se zaměřte na posílení imunity - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky chlamydiové infekce, jako je např. bolestivé močení. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku, výtok z penisu, bolest při močení a bolest varlat.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být infekce chlamydiemi příčinou mých problémů?
  2. Jedná se o nakažlivé onemocnění?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?
  4. Musím dodržovat nějaká opatření během léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může diagnostikovat chlamydie tím, že odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a udělá vyšetření moči a výtoku z penisu.

Rizikové faktory

více sexuálních partnerů, sex s někým, kdo má více sexuálních partnerů, nechráněný sex, sex s nakaženou osobou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses