Cestovní průjem

Odborný název

Gastroenteritida a kolitida nespecifikovaného původu

Symptomy

průjem nebo řídká stolice, bolesti břicha a křeče, nevolnost nebo zvracení, nízká horečka, zimnice

Co je to?

Cestovatelský průjem je časté onemocnění, které postihuje mnohé cestovatele na dovolených v cizích zemích. K nákaze většinou dochází po konzumaci potravin nebo vody, která byla kontaminována bakteriemi, viry nebo parazity. Nejčastějším původcem cestovatelského průjmu je enteorotoxigenní E. Coli (ETEC), která obvykle způsobuje vodnatý průjem a křeče, někdy se přidává zvýšená teplota. Ve většině případů jsou však cestovatelské průjmy mírné a odezní sami od sebe během několika dní.

Jaký je vývoj nemoci?

U většiny prípadů dochází k rozvoji onemocnění během cestování nebo brzy po návratu domů. Obvykle příznaky odezní během 1-2 dní bez jakékoliv léčby. Někdy ale příznaky mohou trvat déle než týden. Ve vzácných případech může být nutná hospitalizace pro dehydrataci nebo pro rozvoj jiných komplikací.

Profylaxe a prevence

Prevencí je zvýšená opatrnost v konzumaci potenciálně kontaminovaných potravin a vody. Pokud možno, dbejte na to, aby jste konzumovali jen převařenou vodu a potraviny, které byli dostatečně tepelně upraveny.

Léčba

Většina případů cestovatelského průjmu nepotřebují žádnou léčbu. V závažnějších případech může být nutné užívat antibiotika nebo jiné léky.

Domácí léčení

Několik jednoduchých opatření může pomoci zmírnit příznaky:

  • Pijte hodně tekutin, zejména čisté balené vody a neslazených bylinkových čajů (máta, maliník). Vyhněte se konzumaci alkoholu a kávy.
  • Užijte léky proti průjmu (živočišné uhlí, Endiaron, Hylak, Imodium,...).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud jste dehydratovaný, pokud vaše příznaky trvají déle než několik dní nebo pokud máte vysokou horečku nebo krvavé stolice.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Kdy se budu cítit lépe?
  2. Kolik a jaký druh tekutin bych měl pít?
  3. Jaké příznaky mám sledovat?
  4. Mohl by to být něco jiného než cestovní průjem?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. V některých případech může být také nutné vyšetření stolice.

Rizikové faktory

cestování do rozvojových zemí v Latinské Americe, Africe, Asii nebo na Středním východě, zánětlivé střevní onemocnění nebo diabetes, oslabený imunitní systém, užívání antacid

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses