Zanět děložního čípku

Odborný název

Cervicitida

Symptomy

  • bolest v horní části pánevní oblasti
  • bolest při pohlavním styku
  • krvavý, hustý, nebo pěnivý žlutý výtok z pochvy
  • vaginální svědění
  • zápach

Co je to?

Děložní hrdlo je část ženského pohlavního ústrojí, který se nachází v dolní části dělohy (v místě přechodu dělohy v pochvu). Příčin rozvoje zánětu děložního čípku může být celá řada – pohlavně přenosné choroby, bakteriální infekce, kvasinková infekce nebo parazitární nákaza. Dokonce může vzniknout i při poranění při pohlavním styku nebo užíváním tampónů či nitroděložních tělísek. Mezi příznaky patří většinou bolest v horní části pánve a krvavý, hustý nebo nažloutlý vaginální výtok.

Jaký je vývoj nemoci?

V mnoha případech se neobjevují žádné příznaky a velká část žen vůbec neví, že mají zánět děložního krčku. Nicméně pokud není z dlouhodobého hlediska tento zánět léčen, může vést k rozvoji dalších onemocnění, zejména zánětů v pánevní oblasti. Jestliže je příčinou pohlavně přenosná choroba, pak lékař může předepsat specifické léky na léčbu těchto chorob. V případě bakteriální nerovnováhy nebo kvasinkové infekce léčba spočívá v aplikaci vaginálních krémů. Léčba může být delší, jestliže k rozvoji infekce došlo v důsledku podráždění z nesprávně umístěného nitroděložního tělíska anebo v důsledku poranění v této oblasti.

Profylaxe a prevence

Důležité je dbát na ochranu při pohlavním styku, což významně sníží riziko přenosu pohlavně přenosné nemoci. Dále je důležitá opatrnost při zavádění nitroděložních tělísek a tamponů. Při léčbě některého onemocnění antibiotiky také může dojít ke vzniku bakteriální nerovnováhy, proto se doporučuje spolu s antibiotiky užívat také probiotika, která zabrání přemnožení škodlivých bakterií. Můžete je zakoupit jako volně prodejné doplňky v lékárně.

Léčba

Antibiotika nebo antivirotika mohou léčit všechny základní pohlavně přenosných choroby nebo infekce. Pro zabránění reinfekce je také velmi vhodné vyšetřit i partnera, pro případ, že by byl přenašečem některé z pohlavně přenosných chorob. Pro léčbu kvasinkové infekce se podávají antimykotika.

Domácí léčení

Při bakteriální nebo kvasinkové infekci aplikujte speciální vaginální krémy a zakupte si v lékarně volně prodejné doplňky obsahujicí Laktobacily. Pravidelně dělejte sedavé koupele z odvaru z heřmánku nebo šalvěje, které mají dezinfekční účinky. Vhodné jsou také různé hygienické přípravky s kyselinou mléčnou, které podporují přirozenou poševní mikroflóru (např. Lactacyd). Tyto přípravky jsou volně dostupné v lékárnách.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud vaginální příznaky trvají déle než několik dní, měli byste navštívit svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je něco, co bych mohl s vyvolávající příčinou tohoto onemocnění?
  2. Potřebuji nějaké další vyšetření?
  3. Co mohu udělat, aby se zabránilo znovupropuknutí infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Cervicitida je diagnostikována pomocí anamnézy a fyzikálního vyšetření spolu s gynekologickým vyšetřením a vyšetřením krve.

Rizikové faktory

nitroděložní tělísko, sexuálně přenosná choroba (včetně lidského papilloma viru)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses