Diagnózy

Černý kašel

Odborný název

Pertusse

Symptomy

těžký kašel, výtok z nosu, kýchání, horečka

Co je to?

Černý kašel (nebo také dávivý kašel) je nakažlivá kapénková infekce, která se šíří z jedné osoby na druhou prostřednictvím kapének – tedy nejčastěji kašlaním nebo kýcháním. Původcem tohoto onemocnění je bakterie Bordetella pertusis. V dnešní době se černý kašel objevuje podstatně méně než v minulosti, protože je součástí povinné vakcíny, která je dětem aplikována v prvních šesti měsících života. Příznaky poukazující na černý kašel jsou rýma, zvýšená teplota a velmi těžký a vyčerpávající kašel. Někdy může v důsledku urputného kašlání dojít i ke zvracení. Neléčený černý kašel může být životem ohrožujícím onemocněním a to zejména u dětí. Proto je zásadní děti nechat očkovat.

Jaký je vývoj nemoci?

První příznaky černého kašle připomínají nachlazení. Asi po 7-10 dnech se rozvíjí závažnější epizody kašle, které můžou způsobit i zvracení nebo neschopnost se nadechnout – při pokusu o nádech je slyšitelný charakteristický zvuk. Někdy může být kašel pouze mírný nebo se dokonce vůbec nemusí objevit, přesto ale se jedná o velmi vážný stav. Dospělí a starší děti se po podrobné instruktáži lékařem léčí doma, kojenci a malé děti však většinou musí být hospitalizování. Léčba spočívá v podávání antibiotik a většinou trvá asi 6 týdnů.

Profylaxe a prevence

  • Ujistěte se, že vy a vaše děti byly očkovány proti černému kašli. Důležité je také pravidelné přeočkování podle očkovacího kalendáře.
  • Dbejte na správnou hygienu, myjte si ruce a při každém kýchání a kašlání si dejte ruku před ústa.
  • Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Léčba

Dospělí a starší děti lze obvykle léčit doma. V některých případech může lékař doporučit antibiotika. Kojenci a malé děti mohou potřebovat léčbu v nemocnici. Některé děti mohou potřebovat oxygenoterapii, intravenózní podání tekutin a sedativa.

Domácí léčení

  • Dostatečně odpočívejte
  • Pijte hodně tekutin - zejména čisté vody a bylinkových čajů (např. z černého bezu, divizny, máty nebo jitrocele)
  • Pro prevenci zvracení jezte menší porce

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud Vy nebo Vaše dítě má nějaké příznaky černého kašle. Volejte lékařskou pohotovost, pokud Vy nebo Vaše dítě má potíže s dýcháním, záchvaty křečí, vysokou horečku, přetrvávající zvracení, modravé zbarvení kůže nebo je dehydratované.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohl by černý kašel být příčinou mých příznaků?
  2. Jaký druh léčby potřebuji?
  3. Mohu se léčit doma?
  4. Jak mohu zabránit šíření nemoci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a odebre anamnézu. Může provést krevní testy, výtěr z nosu nebo krku, nebo RTG hrudníku.

Rizikové faktory

zanedbání očkování

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses