Diagnózy

Zánět čelistního kloubu

Odborný název

Nemoc čelistí

Symptomy

bolest na jedné nebo obou stranách čelisti zhoršující se při žvýkání, tupá bolest obličeje, bolest v krku, chronické bolesti hlavy, bolest ucha, skřípání zubů v noci, potíže s otevíráním a zavíráním úst, cvakavý zvuk při otevření čelisti, ztuhlost svalů okolo čelisti, závratě, problémy se zrakem

Co je to?

Zánět čelistního kloubu vede k nesprávné činnosti a pohyblivosti v čelistním kloubů. Postiženy mohou být klouby oba, pak jsou příznaky rozsáhlejší nebo je postižen pouze jeden kloub. Příčinnou zánětu může být opotřebení kostí v důsledku stárnutí, osteoartritida, bruxismus (broušení zuby, zejména v noci), špatný sklus a další. V některých případech může být příčina neznámá. Bolestivost může být různá – od mírného pobolívání až po silné bolesti zejména při snaze otevřít ústa. Většina příznaků není závažná.

Jaký je vývoj nemoci?

Často postačí několik týdnů odpočinku a léčba nemusí být nutná. Někdy dochází k recidivám a onemocnění se vrátí.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá ve správné léčbě všech onemocnění, které by mohli způsobit zánět čelistního kloubu. Zejména se jedná o pravidelné ošetření zubů - stoliček, v případě kazícího se zubu může dojít k přestupu infekce na kost, k rozvoji osteomyelitidy a následně k přestupu infekce do kloubu. Jestliže trpíte bruxismem (skřípáním zubů), poraďte se se svým zubním lékařem a řešení tohoto problému. Také s ním prokonzultujte případné vady skusu.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Minimální pohyb v kloubu
 • Aplikovace teplých obkladů a jemné protahování svalů kolem kloubů; relaxační cvičení
 • Léky proti bolesti jako je paracetamol (Paralen) nebo ibuprofen (Ibalgin). Někdy je nutné podávat léky proti bolesti na lékařský předpis.
 • Ošetření vady skusu
 • Chránič proti broušení zubů
 • Injekce k úlevě od bolesti
 • Ve vzácných případech chirurgický zákrok pro ošetření nebo výměnu kloubu

Domácí léčení

Často postačí domácí léčba:

Aplikujte teplé obklady a snažte se minimalizovat pohyb v kloubu. Můžete vyzkoušet potírat okolí kloubu konopnou nebo kostivalovou mastí, které volně zakoupíte v lékárně. Žvýkejte pouze měkké potraviny a krájejte si jídlo na drobné kousky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte problémy s příjmem potravy a s otevíráním úst. Zatímco občasné bolesti čelisti je běžné, silná bolest nebo bolest, která nemizí by měla být hodnocena lékařem. V důsledku rozvoje poškození kloubu může také nastat stav, kdy ústa nebudou moci být zavřena anebo otevřena. Jedná se o vážný stav, který vyžaduje lékařské ošetření.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj tohoto onemocnění?
 2. Co mohu udělat pro snížení bolesti?
 3. Existují jiné způsoby, které by mohly léčbu urychlit?
 4. Měl bych navštívit svého lékaře nebo nějakého specialistu?
 5. Mohlo by se jednat o něco vážnějšího než o zánět čelistního kloubu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebre anamnézu a zaměří se na vaše příznaky a příčiny, které zánět vyvolaly. Dále provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG, CT nebo MRI.

Rizikové faktory

Artritida, vady skusu, poranění čelistního kloubu (dopravní nehody, apod.), fibromyalgie

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses