Celiakie

Odborný název

Gluténová enteropatie

Symptomy

plynatost, průjem, nevolnost, páchnoucí stolice, únava, vypadávání vlasů, chudokrevnost, deprese, bolesti kloubů, kožní vyrážka, ztráta hmotnosti, osteoporóza

Co je to?

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje poškození sliznice tenkého střeva a brání správné absorpci jídla. Jedná se o reakci na lepek, což je protein, který se nachází v pšenici, žitu a ječmenu. Mezi příznaky celiakie patří plynatost, průjem, nadýmání a úbytek na váze. Výhledově může celiakie vést k podvýživě, osteoporóze a anémii z důvodu sníženého vstřebávání vitamínů a minerálů ze střeva. Velmi často se celiakie objevuje v rodinách, velkou roli tedy hraje dědičnost. Nicméně vliv genetických faktorů není nutný, toto onemocnění se může objevit i u lidí bez pozitivní rodinné anamnézy.

Jaký je vývoj nemoci?

Celiakie je obtížně diagnostikovatelné onemocnění, protože příznaky jsou podobné mnoha jiným onemocněním. Poté, co je celiakie diagnostikována, je možné předcházet příznakům vyhýbáním se potravin obsahující lepek. Při důsledném dodržování bezlepkové diety dojde ke zlepšení příznaků během několika dní. Kromě průjmu a bolesti břicha se může objevovat velká únava, deprese, bolest kloubů, artritida, osteoporóza, vředy v ústech, svalové křeče a brnění nohou a chodidel. Informujte svého lékaře o všech komplikacích, které se u vás objevili.

Profylaxe a prevence

Několik studií udává, že nejlepší prevencí celiakie je kojení. Kojení dítěte do jednoho roku věku může být významným faktorem, aby se u dítěte nevyvinula celiakie. Jinak je prevence této nemoci poměrně složitá, protože k rozvoji celiakie zpravidla dochází na genetickém podkladě.

Léčba

Jedinou léčbou je přísné dodržování bezlepkové diety.

Domácí léčení

Dbejte na dodržování bezlepkové diety. Důležité je nahrazení všech složek živin, které  chybí, včetně vitaminů rozpustných v tucích a včetně některých minerálů (například vápník, hořčík). Z bylinné terapie se pro mírnění příznaků doporučuje odvar z kořene puškvorce.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud nedojde ke zlepšení vašich příznaků při přesném dodržování bezlepkové diety.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Za jak dlouho se mé symptomy zlepší, jestliže přestanu jíst lepek?
  2. Jaké potraviny můžu jíst?
  3. Měl bych nechat své rodinné příslušníky, aby si nechali udělat genetické vyšetření?
  4. Měl bych vás znovu navštívit, pokud se příznaky nezlepší?
  5. Mohl by to být něco vážnější než celiakie?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař oedebe anamnézu a vyšetří vás. Můžete také požadovat krevní testy, horní endoskopii, nebo biopsii, které pomáhají diagnostikovat celiakii.

Rizikové faktory

ženy, populace bělochů, celiakie v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses