Syndrom kaudy

Odborný název

Syndrom kaudy equiny

Symptomy

chronická bolest zad, necitlivost, znecitlivění v oblasti pánve nebo končetin, střevní problémy, problémy s močením, bolesti zad

Co je to?

Cauda equina je zakončení míchy obsahující nervové svazky, které připomínají „koňský ocas“ (odtud také pochází pojmenování této anatomické struktury). Jedná se o vzácné ale velmi bolestivé onemocnění, které vzniká při zranění páteře, zlomenině obratlu, vyhřeznutí ploténky anebo v důsledku útlaku nervů nádorem. Utlačené nervy způsbonují velmi silné bolesti, znecitlivění a brnění v dolní části zad, hýždí a stehen. Nutný je chirurgický zákrok, které zabrání dalšímu útlaku nervových struktur a předejde tak pozdějším komplikacím jako je inkontinence, neschopnost udržet stolici, paralýza a trvalé postižení nervů.

Jaký je vývoj nemoci?

Syndrom kaudy způsobuje ostrou, pálivou bolest v dolní části zad, hýždí a zadní straně stehen. Objevuje se neschopnost udržet moč, neschopnost udržet stolici, náhlé poruchy erekce, snížená citlivost v tříslech, svalová slabost, necitlivost a brnění v dolních končetinách.

Profylaxe a prevence

Prevence zahrnuje pravidelné cvičení, plavání, pokud možno nezvedat těžké předměty, při zvedání břemen jít do podřepu a mít stále vzpřímená záda. Velmi důležité je spát na tvrdé matraci a čas od času lze také doporučit masáže. Dbejte také na nosení správné obuvi, která vám pomůže ke správnému držení těla.

Léčba

Léčba syndromu kaudy zahrnuje:

  • Chirurgický zákrok
  • Antibiotika pro infekci pokud je potřeba
  • Radioterapie a chemoterapie při nádorovém onemocnění
  • Léky proti bolesti

Domácí léčení

Proti bolesti můžete podávat volně prodejná léčiva (Paralen, Ibalgin atp.), pomoci může také horká koupel s několika kapkami levandulového, rozmarýnového, heřmánkového a eukalyptového éterického oleje (účinné jsou pouze přírodní oleje, nikoliv syntetické náhražky). Zkusit můžete také masáže s výše zmíněnými éterickými oleji. Zvyšte příjem vitamínu C a D a omega-3-mastných kyselin. Zakupte si doplňky stravy bohaté na glukosamin sulfát, který má příznivý vliv na chrupavky a meziobratlové ploténky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte silné bolesti zad. Pokud pozorujete brnění a znecitlivění s jinými příznaky syndromu caudy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Proč si myslíte, že došlo k rozvoji tohoto onemocnění?
  2. Potřebuji léky proti bolesti nebo zánětu?
  3. Co když se bolest zhorší i přesto, že budu užívat léky?
  4. Kdy bych měl očekávat, že příznaky odezní?
  5. Musím podstoupi operaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat tento syndrom tím, že odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Jiné testy mohou zahrnovat neurologické vyšetření, RTG, CT, nebo MRI.

Rizikové faktory

muži ve věku 30-40 let, vyhřeznutí ploténky

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses