Diagnózy

Nemoc kočičího škrábnutí

Odborný název

Bartonelóza

Symptomy

puchýře nebo boule v místě pokousání, zduření lymfatických uzlin v blízkosti zranění, únava, bolest hlavy, bolest v krku, horečka, celkový pocit nemoci

Co je to?

Nemoc z kočičího škrábnutí je bakteriální infekce způsobená bakterií Bartonella henselae, jejíž přenos je zprostředkován pomocí poškrábání nebo kousnutí kočkou. Infikované kočky nemají žádné projevy, takže se u nich dá velmi těžko poznat, že jsou přenašečem této bakterie. Příznaky zahrnují puchýře nebo boule v oblasti škrábnutí, oteklé lymfatické uzliny blízko rány, únava, bolest hlavy, bolest v krku, horečka, a celkový pocit nemoci. Závažnější, ale méně časté symptomy zahrnují otoky spádových uzlin, zvětšení sleziny, infekce očí a jater, kostí, kloubů nebo infekce plic. Nejčastější je mírný průběh nemoci a většinou odezní sama zhruba po 2-4 měsících. Lidé s vážnými příznaky nebo se slabým imunitním systémem mohou potřebovat antibiotika k léčbě onemocnění.

Jaký je vývoj nemoci?

V místě škrábnutí se většinou objevuje po 3-10 dnech puchýř nebo boule. Po 1-4 týdnech může dojít ke zduření lymfatických uzlin a objevují se další příznaky. Otok lymfatických uzlin může přetrvávat 2-4 měsíce. Většina lidí nepotřebuje lékařské ošetření, protože tento stav zpravidla odezní sám od sebe.

Profylaxe a prevence

Důležité je si uvědomit, že u koček není případná infekce nijak zjevná, proto je důležité předcházet kočičímu škrábnutí:

  • Při hře s kočkami nebo koťaty buďte opatrní, aby nedošlo k poškrábání. Zbytečně kočky nedrážděte.
  • Po každém kontaktu s kočkou si umyjte ruce.
  • Pokud došlo k poškrábání nebo pokousání, umyjte ránu čistou vodou a mýdlem.
  • Dbejte u své kočky na prevenci chytnutí blech, aby se snížilo riziko, že se vaše kočka touto nákazou infikuje.

Léčba

Ve většině případů onemocnění odezní bez léčby. Lidé s oslabenou imunitou nebo závažnými příznaky mohou potřebovat léčbu antibiotiky.

Domácí léčení

Na ránu aplikujte vlhký, teplý obklad a podejte volně prodejné léky proti bolesti, které pomáhají kromě bolesti ulevit od otoku (např. Paralen, Ibalgin). Dětem a mladistvím nepodávejte kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin), protože může dojít k rozvoji Reyeova syndromu, což je vzácné, ale potenciálně smrtelné onemocnění. Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud vás poškrábala kočka a objevil se otok v oblasti poškrábání, došlo ke zduření lymfatických uzlin nebo se objevily jakékoliv jiné příznaky nemoci z kočičího škrábnutí. Vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, pokud máte velmi vysokou horečku, bolestivé lymfatické uzliny, bolesti břicha nebo zvracení.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být příčinou mých přízanků nemoc z kočičího škrábnutí?
  2. Je moje kočka nakažená?
  3. Jak mohu zabránit šíření choroby?
  4. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
  5. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat nemoc z kočičího škrábnutí tím, že vás vyšetří a odebere anamnézu. Jiné testy mohou zahrnovat vyšetření krve, kůže nebo vyšetření lymfatických uzlin.

Rizikové faktory

pokousání nebo poškrábání kočkou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses