Kampylobakterová infekce

Odborný název

Campylobakterová enteritida

Symptomy

bolesti břicha a křeče, nevolnost, zvracení, horečka a průjem, průjem s příměsí krve

Co je to?

Jedná se o střevní infekci způsobenou bakterií Campylobakter. Mezi příznaky patří bolest břicha a křeče, nevolnost, zvracení a průjem. Infekce se nejčastěji šíří při konzumaci nedostatečně tepelně upravené drůbeže, konzumací kontaminovaných potravin nápojů anebo nepasterizovaného mléka. K přenosu infekce také může dojít při bližším kontaktu s nakaženou osobou anebo při kontaktu se zvířetem. K odeznění přízanků dochází po několika dnech při zvýšenem odpočinku a vyšším příjemem tekutin. Těžké a dlouhodobé infekce vyžadují léčbu antibiotiky.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se většinou obejvují 2-4 dny po infekci. Pro předcházení dehydrataci je nutné pít dostatečné množství tekutin. V případě, že je zvracení nebo průjem masivní a není pro zvracení možné pít dostatek tekutin, vyhledejte lékaře. Ve velmi vzácných případech se mohou rozvinout závažné komplikace jako je artritida, meningitida nebo se může vyvinout dočasné ochrnutí.

Profylaxe a prevence

Pro prevenci je důležité dodržovat určité kroky – nejezde syrové, zkažené nebo nedostatečně tepělně opracované potraviny. Po manipulaci se syrovým drůbežím nebo jiným masem si důkladně umyjte ruce a vše náčiní, které jste k této práci potřebovali. Při cestování (zejména do rozvojových zemí), pijte balenou nebo filtrovanou vodu a vyhněte se přidávání ledu do nápojů, konzumaci syrových potravin a pití nepasterizovaného mléka. Pečlivě si umyjte ruce, když přijdete do kontaktu s někým, kdo je nemocný. Pokud máte příznaky infekce, vyhněte se kontaktu s ostatními, aby nešlo k šíření nákazy. Častěji si myjte ruce, zejména po užití toalety.

Léčba

Léčba kampylobakteriózy může zahrnovat:

 • Pití čisté vody. Chcete-li nahradit elektrolyty ztracené zvracením a průjem, zakupte si iontové nápoje.
 • V případě těžké dehydratace bude možná nutná hospotalizace za účelem podání infúzí.
 • Paracetamol (Paralen) podle potřeby ke zmírnění bolesti svalů a snížení horečky. Vyhněte se protizánětlivým lékům, jako je ibuprofen (Ibalgin), které mohou dráždit žaludek.
 • Antibiotika pro závažné nebo dlouhodobě trvající infekce.

Domácí léčení

Domácí péče zahrnuje:

 • Dostatečný příjem tekutin, zejména čisté vody a čajů, které mohou s léčbou infekce pomoci - vhodný je zejména odvar z heřmánku, řebříčku nebo třezalky
 • Vyhnout se konzumaci pevné stravy
 • Klid na lůžku

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže budete mít krev ve stolici, vaše příznaky se zhorší nebo se nezlepší po týdnu, vyhledejte lékaře. Lékařskou pomoc vyhledejte okamžitě, jestliže máte silnou bolest břicha, zvracíte krev nebo máte černě zabarvenou stolici.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je Campylobacter příčinou mých přízanků?
 2. Jak mohu zabránit šíření infekce?
 3. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 4. Kolik a jaký druh tekutin bych měl pít?
 5. Měl bych opět navštívit lékaře, jestliže se změní příznaky?
 6. Mohlo by se jednat o něco vážnějšího než o bakteriální infekci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat Campylobactera tím, že odebere anamnézu a vyšetří vás. Dále může požadovat odběr stolice a krevní testy.

Rizikové faktory

kontaminované potraviny nebo voda, jíst zkažené nebo špatně uvařené jídlo, kontakt s nemocnou osobou, kojenci, malé děti, těhotné ženy, starší lidé, lidé s oslabeným imunitním systémem

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses