Campylobakterová enteritida
bolesti břicha a křeče, nevolnost, zvracení, horečka a průjem, průjem s příměsí krve
Jedná se o střevní infekci způsobenou bakterií Campylobakter. Mezi příznaky patří bolest břicha a křeče, nevolnost, zvracení a průjem. Infekce se nejčastěji šíří při konzumaci nedostatečně tepelně upravené drůbeže, konzumací kontaminovaných potravin nápojů anebo nepasterizovaného mléka. K přenosu infekce také může dojít při bližším kontaktu s nakaženou osobou anebo při kontaktu se zvířetem. K odeznění přízanků dochází po několika dnech při zvýšenem odpočinku a vyšším příjemem tekutin. Těžké a dlouhodobé infekce vyžadují léčbu antibiotiky.
Příznaky se většinou obejvují 2-4 dny po infekci. Pro předcházení dehydrataci je nutné pít dostatečné množství tekutin. V případě, že je zvracení nebo průjem masivní a není pro zvracení možné pít dostatek tekutin, vyhledejte lékaře. Ve velmi vzácných případech se mohou rozvinout závažné komplikace jako je artritida, meningitida nebo se může vyvinout dočasné ochrnutí.
Pro prevenci je důležité dodržovat určité kroky – nejezde syrové, zkažené nebo nedostatečně tepělně opracované potraviny. Po manipulaci se syrovým drůbežím nebo jiným masem si důkladně umyjte ruce a vše náčiní, které jste k této práci potřebovali. Při cestování (zejména do rozvojových zemí), pijte balenou nebo filtrovanou vodu a vyhněte se přidávání ledu do nápojů, konzumaci syrových potravin a pití nepasterizovaného mléka. Pečlivě si umyjte ruce, když přijdete do kontaktu s někým, kdo je nemocný. Pokud máte příznaky infekce, vyhněte se kontaktu s ostatními, aby nešlo k šíření nákazy. Častěji si myjte ruce, zejména po užití toalety.
Léčba kampylobakteriózy může zahrnovat:
Domácí péče zahrnuje:
Jestliže budete mít krev ve stolici, vaše příznaky se zhorší nebo se nezlepší po týdnu, vyhledejte lékaře. Lékařskou pomoc vyhledejte okamžitě, jestliže máte silnou bolest břicha, zvracíte krev nebo máte černě zabarvenou stolici.
Váš lékař může diagnostikovat Campylobactera tím, že odebere anamnézu a vyšetří vás. Dále může požadovat odběr stolice a krevní testy.
kontaminované potraviny nebo voda, jíst zkažené nebo špatně uvařené jídlo, kontakt s nemocnou osobou, kojenci, malé děti, těhotné ženy, starší lidé, lidé s oslabeným imunitním systémem