Diagnózy

Bulimie

Odborný název

Bulimie

Symptomy

nadměrná jednorázová konzumace jídla, strach z přibývání na váze, snaha zhubnout, nespokojenost se svým tělem, zvracení po jídle, nadměrná fyzická aktivita, časté užívání projímadel

Co je to?

Bulimie je druh poruchy příjmu potravy, charakteristická přejídáním se a následujícím zvracením pozřeného jídla. Osoby s bulimií také nadměrně užívají projímadla a mají neustále pocit, že jsou obézní, proto tímto způsobem neustále usilují o to, aby zhubli.

Jaký je vývoj nemoci?

Bulimie může způsobit řadu zdravotních problémů jako je např. zácpa, zánět slinivky břišní, dehydratace a u těhotných žen potrat. Léčba obvykle zahrnuje péči psychiatra a psychologa.

Profylaxe a prevence

Důležité je zdravé sebevědomí a uvědomování si vlastní hodnoty. Jestliže člověk je neustále nespokojen se svým vzhledem a okolí ho v tom navíc utvrzuje, pak může dojít k rozvoji tohoto duševního onemocnění. Zejména u dětí je důležité podporovat zdravý rozvoj sebedůvěry a přijetí sebe sama takového, jaký člověk je. Pokud zpozorujete, že kdokoliv ve vašem okolí mění stravovací návyky, zvrací nebo odmítá přijímat potravu za účelem neopodstatnělého hubnutí, vyhledejte společně lékaře.

Léčba

Léčba bulimie může zahrnovat

  • Psychoterapie
  • Antidepresiva
  • Podpůrné skupiny, skupinová terapie

Domácí léčení

Vyhledejte podporu lékaře, přátel a rodiny a dodržujte léčebný plán. Navštěvujte pravidelně psychologa a skupinovou terapii, kde budete moci svůj problém sdílet s lidmi, kteří trpí stejnou nemocí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky bulimie. Zavolejte pohotovost, pokud máte bolesti na hrudi, svalové křeče, závratě nebo bolesti břicha.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být bulimie příčinou mých příznaků?
  2. Jakou léčbu doporučujete?
  3. Myslíte si, že bych se měl připojit do skupinové terapie?
  4. Musím přibrat na váze?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek. Také může provést krevní testy.

Rizikové faktory

Ženy, vykonávání sportů jako je gymnastika, běh, krasobruslení nebo kulturistika, prožití stresující události

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses