Buddův–Chiariho syndrom
bolest a otok v oblasti břicha, zvracení krve, žloutenka nebo zažloutnutí kůže
Budd-Chairiho syndrom je vzácné onemocnění jater, při kterém dochází ke zvýšení krevního tlaku v játrech, což vede k jejich poškození. Ke zvýšení tlaku dochází v důsledku ucpání jaterních žil krevními sraženinami nebo útlakem nádorovým procesem. Mezi příznaky tohoto syndromu patří bolest, otok a zvracení krve. Jedná se o závažný stav, který může být život ohrožující, zejména pokud nebude včas a správně léčen.
K rozvoji tohoto syndromu může dojít prakticky kdykoliv, ale nejčastěji se objeví mezi 20. a 30. rokem života. Většinou dochází k otoku jater a prosakování tekutiny do peritoneální dutiny. Jestliže je příčina problému krevní sraženina, pak je nutné tuto sraženinu odstranit buď vhodnými léky, které sraženinu rozpustí anebo angioplastikou, pomocí které se sraženina manuálně odstraní. Je-li příčinou syndromu nádor, pak je nutné tento nádor chirurgicky odstranit. Jestliže dojde k vážnému poškození jater, může být nutná transplantace.
Prevence je velmi obtížná. Jestliže je diagnostikována porucha srážlivosti, pak je nutné správně dodržovat terapii, aby se minimalizovalo riziko vzniku krevních sraženin. Preventivně pijte odvar z řebříčku a šalvěje, které zlepšují srážlivost krve.
Léčba Budd-Chiariho syndromu se liší v závislosti na příčině. Patří mezi ně:
Budd-Chiariho syndrom vždy vyžaduje lékařské ošetření. Váš lékař může doporučit snížení příjmu sodíku ve stravě.
Pokud máte nějaké příznaky Budd-Chiarhoi syndrom - jako je bolest nebo otok břicha (=ascites) - vyhledejte lékaře. Trpíte-li onemocněním jater a objevují se příznaky jako je zmatenost, nezřetelná řeč nebo třes, jděte na pohotovost.
Váš lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Možná budete potřebovat krevní testy, CT, MRI, ultrazvuk a biopsii.
lupus, infekce, těhotenství, užívání antikoncepčních pilulkek, poruchy kostní dřeně, poruchy srážlivosti krve, rakovina