Diagnózy

Bronchitida

Odborný název

Bronchitida

Symptomy

kašel, krví zabarvený nebo zeleno-žlutý hlen, dušnost, bolest na hrudi

Co je to?

Bronchitida je zánět průdušek, což jsou dýchací cesty, kterými je veden vzduch mezi krkem a plícemi. Mezi příznaky bronchitidy patří kašel bohatý na hlen. Rozvoj nemoci je postupný a většinou během několika dní bronchitida odeznívá. Nejčastějším původcem bronchitidy jsou viry, ale bronchitida může být také způsobena bakteriemi. U kuřáků bývá bronchitida velmi často chronickým onemocněním, které při pokračujícím kouření není možno nikdy řádně vyléčit.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky většinou vymizí během 1-2 týdnů, v případě, že je bronchitida léčena, pak je ústup příznkaů dřívější. Chronická bronchitida pak může přetrvávat řadu let, příznaky ale bývají mírnější než u akutní bronchitidy.

Profylaxe a prevence

Prevence je poměrně složitá, protože jedním z vlivů na rozvoj bronchitidy je život v nečištěném ovzduší, které nemůžete příliš ovlivnit. Co ale ovlivnit můžete (a je pro vznik bronchitidy zásadní) je vyvarování se kouření. Dále lze obecně doporučit posílení imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Odpočinek
  • Dostatečný příjem tekutin
  • Dýchání teplého a vlhkého vzduchu
  • Volně prodejné léky proti bolesti
  • Léky, které vám pomohou snížit kašel a uvolnit dýchací cesty

 

Domácí léčení

Můžete nejpve zkusit domácí léčbu a v případě, že domácí léčba nepomůže nebo se bude zhoršovat, pak vyhledejte lékaře. Domácí léčba spočívá v dostatku odpočinku a pobytu v teple, podávejte volně prodelné léky proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol, kyselina acetylsalycilová) a dále léky proti kašli (např. Bromhexin, Stoptusin, Stodal a další). Vhodná je také aromaterapie – inhalace rostlinných silic (např. eukalyptus) a pití bylinkových čajů usnadňujících vykašlávání –máta, černý bez, mateřídouška, tymián nebo jitrocel. Zvyšte příjem vitamínů, zejm. vit. C, ať už zvýšením příjmu ovoce a zeleniny anebo zakoupením potravinových doplňků (např. Cetebe).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky trvají déle než 3 až 5 dnů a objevují se příznaky jako horečka a sípání, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho bude trvat než dojde ke zlepšení mých příznaků?
  2. Musím užívat antibiotika?
  3. Co mohu udělat, aby se zabránilo návratu bronchitidy?
  4. Měl bych být znepokojen z chronické bronchitidy?
  5. Mohlo by to být něco vážnějšího než bronchitida?

Jak bude probíhat vyšetření?

Anamnéza a fyzikální vyšetření může diagnostikovat zánět průdušek. Lékař může také provést vyšetření plic a / nebo pomocí RTG vyloučit zápal plic nebo jiné onemocnění jako je např. astma.

Rizikové faktory

kouření, znečištěné životní prostředí, oslabení imunity

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses