Bronchiální adenom

Symptomy

potíže s dýcháním, abnormální zvuky při dýchání, kašel, horečka, zvýšená produkce hlenu, vykašlávání krve

Co je to?

Bronchiální adenomy jsou nádory, které vznikají ze žlázek v průdušnici a v dýchacích cestách plic. Většina z nich roste velmi pomalu a také se velmi pomalu šíří. Přesto jsou potenciálně nebezpečné a doporučuje se jejich chirurgické odstranění. V přípdě, že máte příznaky jako je přetrvávající kašel, horečka nebo dušnost, navštivte lékaře. Mějte však na paměti, že podobné příznaky mohou být způsobeny také jinými, méně znepokojujícími nemocemi.

Jaký je vývoj nemoci?

Některé druhy bronchiálního adenomu jsou benigní (nezhoubné), ty které jsou maligní (zhoubné), je důležité zavčas chirurgicky odstranit. Po vyléčení se tento typ nádoru většinou již znovu neobjeví. Ve výsledku je zhruba 96% lidí s touto diagnózou na živu 5 let po vyléčení. Jiný typ nádoru – neuroendokrinní nádor může vylučovat hormony, které pak podmiňují určité příznaky. Druh příznaků závisí na druhu hormonu, který je nádorem produkován.

Profylaxe a prevence

Hlavní prevencí je vyhýbání se kouření a to jak aktivnímu, tak i pasivnímu. Je prokázáno, že u bývalých kuřáku je stále nižší incidence karcinomu plic než u kuřáků, kteří v kouření pokračují. Vliv na vznik karcinomu má také životní prostředí - vysokohorská vesnice, kde je čistý vzduch je pro plíce zcela jistě prospěšnější nšž zakouřené velkoměsto. Určitý vliv hrají také virové infekce - je důležité léčit jakékoliv (i bánální) virové onemocnění, aby se snížilo riziko rakoviny plic. Obecně, co se rakoviny týče, je důležité dodržovat zdravý životní styl - pestrá a zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály (zejména je důležitá konzumace ovoce a zeleniny), dostatek spánku a odpočinku, minimalizace stresu a (již zmíněné) vyhýbání se cigaretám.

Léčba

Nejběžnější léčba je chirurgické odstranění nádoru. Operace může být provedena:

  • Prostřednictvím otevřené rány
  • Prostřednictvím bronchoskopu (což je úzká hadička, která je závaděna do plic)
  • Použití video-asistované hrudní chirurgie, jiné formy minimálně invazivní chirurgie.

Domácí léčení

Zdravou strava a pravidelné cvičení vám mohou pomoci cítit se lépe. Snižujte stres relaxačními technikami, jako je dechová cvičení a meditace. Jestliže kouříte, ihned s kouřením přestaňte. Zahrňte do své stravy více ovoce a zeleniny a zakupte v lékárně komplexní výživové doplňky obsahující vitamíny a minerály (např. Spektrum).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z příznaků charakteristických pro bronchiální adenom. Pokud vykašláváte  krev nebo máte potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Jedná se o závažné příznaky, které vyžadují okamžitou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jakou formu bronchiálního adenomu mám?
  2. Kde je lokalizován?
  3. Jedná se o maligní nebo benigní nádor?
  4. Měl by být odstraněn?
  5. Jaké je riziko, že k rozvoji tohoto nádoru dojde znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

První test je obvykle RTG hrudníku, který dokáže detekovat malý nádor nebo velkou nádorovou masu. Lékaři často dále požadují CT nebo MRI, aby získali podrobnější pohled na nádor, kde je umístěn, a zda se může šířit do lymfatických uzlin. Bronchoskopie - vložení tenké, flexibilní trubice s kamerou do nosu a do průdušnice a plic - může být také provedena. Během bronchoskopie, lékař může odebrat bioptický vzorek a zkoumat jej pod mikroskopem. Krevní testy mohou být také provedeny.

Rizikové faktory

věk nad 50 let, kouření

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses