Zlomenina palce nohy

Odborný název

Zlomenina palce nohy

Symptomy

bolest, neschopnost chůze, otok, pohmoždění, viditelná deformace

Co je to?

V důsledku mnoha aktivit může docházet ke zlomeninám palce nohy – např. při násilném ohnutí nebo při upuštění nějaké těžké věci na nohu. Časté jsou také jemné, vlasové trhliny, které vznikají v průběhu kosti, ale nemusí být při RTG zobrazení patrné, přesto jsou chronicky bolestivé. Palec se při zlomení zpravidla fixuje k druhému prstu.

Jaký je vývoj nemoci?

Ke kompletnímu zhojení dochází většinou během 4-6 týdnů. Zpravidla se zlomenina hojí bez komplikací, ale při špatné fixaci může být palec po zhojení různě deformován, může přetrvávat bolestivost nebo ztuhlost.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita (nízkozátěžová - např. chůze), aby byla udržována správná struktura kostí.

Léčba

  • Tejpování - zafixování zlomeného palce k druhému prstu
  • Dlaha
  • Analgetika proti bolesti
  • Vyvýšení nohy a použití ledu pro mírnění bolesti a otoku
  • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Zvedněte nohu k úlevě od bolesti a ke zmírnění otoků. Použijte led na oblast zlomenin pro snížení otoku a bolesti. Odpočívejte a vyhýbejte se namáhavému cvičení nebo fyzické aktivitě, která způsobuje bolest zraněného prstu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že došlo ke zlomenině. Zanedbání léčby může vést k chronické bolesti a ztuhlosti. Pokud máte cukrovku nebo periferní neuropatie (poškození nervů v nohou nebo chodidlech), budete potřebovat speciální péči.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak vážná je to zlomenina?
  2. Jak dlouho budu muset mít sádru/dlahu?
  3. Mohu normálně chodit a došlapovat na nohu?
  4. Budu muset používat berle?
  5. Za jak dlouho se budu moci vrátit k mé běžné aktivitě?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás vyšetří, zeptá se na vaše příznaky a na okolnosti, za kterých došlo ke zlomenině. Poté vás pošle na RTG.

Rizikové faktory

nevhodná obuv, sport

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses