Zlomenina předloketních kostí

Odborný název

Zlomenina předloktí

Symptomy

viditelná deformace, otoky, modřiny, citlivost, bolest a necitlivost

Co je to?

Při zlomeninách předloketních kostí může dojít k poškození dvou kostí – radius nebo ulna, případně mohou být zlomeny kosti obě. Příčinou bývá nejčastěji pád nebo jiný typ zranění. K těmto zlomeninám nejčastěji dochází u dětí, starších lidí a sportovců. Léčba závisí na závažnosti zlomeniny, v jistých případech může být nezbytná operace.

Jaký je vývoj nemoci?

Při zlomení kosti může zraněná osoba zaslechnout zvuk lámající se kosti. Ruka začne intenzivně bolest, otékat, objeví se modřina anebo krvácení. Při zavřené nekomplikované zlomenině lékař přiloží sádrový obvaz a látkový závěs, ve kterém bude nutné končetinu po několik týdnu nosit. U komplikovaných zlomenin může být nutna operace, pak je doba hojení delší (v rámci měsíců).

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita (nízkozátěžová - např. chůze), aby byla udržována správná struktura kostí.

Léčba

Léčba závisí na závažnosti zlomeniny. Může zahrnovat:

  • Narovnání kostních úlomků do původní pozice
  • Sádra, dlaha
  • Závěs
  • Analegetika proti bolesti
  • Chirurgický zákrok
  • Fyzioterapie

Domácí léčení

Zlomenina předloketních kostí vyžaduje lékařskou pomoc. Po dobu transportu k lékaři zlomeninu provizorně zafixujte obvazem a přidržujte u těla, aby jste zamezili posunu kostních úlomků nebo dalšímu zranění. Místo zlomeniny můžete ledovat. Po ošetření lékařem podávejte volně prodejné léky proti bolesti. Při sprchování dbejte na zamezení kontaktu sádry s vodou. Po zhojení zlomeniny dbejte na správnou rehabilitaci a rozcvičení ztuhlých svalů.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky zlomeného předloktí.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být zlomenina předloktí příčinou mých příznaků?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. Jaký typ léčby potřebuji?
  4. Jak dlouho to bude trvat než se zlomenina zahojí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás vyšetří, zeptá se na vaše symptomy a na okolnosti, které vedly ke zranění. Lékař může požadovat RTG a CT nebo MRI.

Rizikové faktory

děti, postmenopauzální ženy, sportovní hry, špatná výživa, ztráta svalové hmoty, osteoporóza, některé vrozené kostní vady

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses