Zlomenina kotníku

Odborný název

Zlomenina kotníku

Symptomy

silné bolesti, podlitiny, otok, viditelná deformace, neschopnost přenést váhu na postiženou nohu

Co je to?

Při zlomení kotníku dochází ke zlomení jedné a více kostí, které jsou spolu v kontaktu, a které v důsledku zlomení znemožňují pohyb v kotníku. Kromě snížené pohyblivosti se objevuje bolest, zhmoždění a otok. Závažnost stavu závisí na tom, kolik kostí bylo zlomeno. a o které kosti se jednalo. V případě zlomeniny pouze jedné kosti může být osoba schopna dále chodit a k léčbě může stačit ortéza nebo sádra. Při zlomení více kostí většinou není možné přenést váhu na postiženou nohu a je nutný chirurgický zákrok a zafixování zlomeniny pomocí destiček, šroubů a drátů.

Jaký je vývoj nemoci?

Správná léčba je velmi důležitá, protože zabrání vzniku nestability v důsledku špatného srůstu kostí. Zlomenina je zafixována ortézou nebo sádrovým obvazem na dobu (většinou) 6-ti týdnů. Léčba bude delší v případě, že kromě zlomení došlo také k poškození vazů a šlach. V tomto případě může trvat léčba 3-4 měsíce a i dlouho poté může přetrvávat bolestivost. Úplné zhojení vážných zlomenin může trvat měsíce až rok.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita (nízkozátěžová - např. chůze), aby byla udržována správná struktura kostí.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Odpočinek, ledování a vyvýšení kotníku
  • Nesteroidní antiflogistika proti bolesti a otoku - např. ibuprofen, ketoprofen, naproxen
  • Dlaha, sádrový obvaz, ortéza
  • Rehabilitace
  • Chirurgie fixace pomocí destiček, šroubů nebo tyčí
  • Kostní štěpy

Domácí léčení

Pro tlumení bolesti můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti jako je ibuprofen, ketoprofen nebo naproxen. Dbejte na to, aby jste na hojící se kotník nešlapali a při chůzi používejte berle nebo kole. Po sejmutí sádry nebo jiné fixace dbejte na správné rehabilitační rozcvičení, aby jste předešli případným následkům.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Malé a velké zranění kotníku může být těžké rozeznat. Dokonce i když máte jen mírné bolesti kotníku, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o zlomeninu nebo pouze o vymknutí kotníku?
  2. Jak dlouho by měl můj kotník zůstat vklidu?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Pravděpodobně vás odešle na RTG, CT nebo MRI.

Rizikové faktory

Intenzivní sportovní, osteoporóza, vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses