Zlomenina stehenní kosti

Odborný název

Fraktura femuru

Symptomy

silná bolest, neschopnost pohybovat dolní končetinou, viditelná deformace, otoky, zkrácení postižené končetiny oproti zdravé končetině, podlitiny, krvácení

Co je to?

Ke zlomení stehenní kosti často dochází v důsledku nehody motorového vozidla nebo pádu z výše. Zlomenina je často doprovázena dalšími (často vážnými) zraněními. Zlomeniny menšího rozsahu se léčí sádrovou fixací po dobu několika týdnů. Vážnější zlomeniny mohou vyžadovat chirurgický zákrok za účelem srovnání kostních úlomků do původní polohy. Následně je provedena fixace. Vážnější zlomeniny se pak hojí delší dobu. Po zhojení zlomeniny je doporučena rehabilitace pro obnovení pevnosti a pružnosti a pro posílení svalů.

Jaký je vývoj nemoci?

Zlomenina stehenní kosti je vážné zranění, jehož léčba může trvat i několik měsíců. Správná léčba je velmi důležitá pro případný pozdější rozvoj komplikací. Někdy při zlomení dochází k protržení kůže kostním úlomkem, což zvyšuje riziko pozdějších infekcí. Zpravidla do jednoho roku od úrazu je zlomenina plně zhojena a dolní končetina plně funkční, i když v některých případech může přetrvávat slabost a bolest.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita (nízkozátěžová - např. chůze), aby byla udržována správná struktura kostí.

Léčba

Zlomenina stehenní kosti vyžaduje fixaci kostních úlomků sádrovým obvazem, v případě komplikovaných zlomenin může být nutný chirurgický zákrok za účelem srovnání kostních úlomku a jejich sešroubování. Po zhojení zlomeniny je nutná rehabilitace.

Domácí léčení

Zlomenina stehenní kosti je vážné zranění, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Po zhojení zlomeniny dbejte na pokyny svého rehabilitačního terapeuta a pravidelně a správně cvičte.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte svého lékaře, jestliže máte podezření, že máte zlomenou stehenní kost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je moje stehenní kosti zlomená?
  2. O jak vážnou zlomeninu se jedná?
  3. Došlo i k jinému zranění?
  4. Je nutný chirurgický zákrok?
  5. Jaký druh operace je pro mě nejvhodnější?
  6. Jak dlouho budu muset mít nohu znehybněnou?
  7. Kdy budu moci začít rehabilitovat?
  8. Budu mít nějaké následky?
  9. Jak často budu muset chodit na kontroly?
  10. Existuje něco, co můžu udělat, abych urychlil své uzdravení?

Jak bude probíhat vyšetření?

Vzhledem k tomu, že zlomeniny stehenní kosti bývají důsledkem nějakého vážněho zranění, bude nejprve zajištěn stabilizovaný stav pacienta. Poté se provede fyzikální vyšetření s případným doplněním o RTG nebo CT, které potvrdí diagnózu zlomeniny.

Rizikové faktory

muži mladší 30-ti let nebo muži vyššího věku

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses